Luxman D-03X - čtenář not

 Dnes přinášíme článek zakladatele studia s filosofickým nádechem. "Nikdy nenapíšu notu, která by nemilovala vedlejší notu." Těmito slovy vyjádřil svou práci W. A. Mozart. Jakou souvislost má tato fráze s nejnovějším CD přehrávačem Luxman?

 Jinými slovy, Amadeus hovořil o souladu v hudbě, kterou miloval a která milovala jehoTento geniální hudební skladatel, klavírní a houslový virtuos za svého krátkého života (pouhých 35 let) složil 626 děl, opery, symfonie, koncertní skladby pro různé sólové nástroje, komorní hudbu, mše a chorály. Přesto, že od jeho smrti již uplynulo 229 let, jeho hudba je stále živá a objevována novými hudebníky, hudebními tělesy a posluchači.

 Naše generace má tu možnost zaposlouchat se do Mozartovy hudby při koncertech komorních orchestrů, operních představení ale také objevovat jeho tvorbu prostřednictvím záznamových nosičů. A právě k této možnosti poslechu se mohou posluchači dostat k Mozartovi nejsnadněji.

 Mozart netvrdil, že píše dokonalé noty ale navzájem se milující noty. Jeho slova chápeme tak, že i perfektně napsané hudební dílo ještě nemusí zasáhnout srdce posluchače. Když jsem dlouho přemýšlel o osobnosti tohoto génia, napadla mě parafráze v souvislosti s oborem, kterému se již mnohá desetiletí věnuji. Řadím se mezi posluchače spíše v domácích podmínkách a živý koncert navštívím jen občas, hlavně pro atmosféru, která je nenahraditelná. V podmínkách aktivního poslechového studia můžete snadněji, než kdokoli jiný, poslouchat prostřednictvím audio systémů velké množství různých konfigurací hudebních sestav.

 Je to obsáhlá partitura not v režii reproduktorů a zesilovačů v mnoha zdrojových podobách. Mohou i tady přispět Mozartova slova k porozumění a lásce k hudbě, kterou doma posloucháme?


 Mozart nenapsal, že píše dokonalé noty, ale milující se noty, a tak i perfektní aparatura v podobě drahých komponentů a reproduktorů nemusí vždy navázat milostný vztah. Téměř dokonalý audio systém tak nemusí pokaždé přenášet emoce (i při poslechu geniálního díla). Jednotlivé části hudebního systému (noty) se nemilují. Záměrně píši "téměř dokonalý", protože ve světě (nejen) hudby není nic dokonalého. *Snad tedy kromě toho Mozarta, který se k hudební dokonalosti přiblížil až nebezpečně blízko. 


 Mozartova spokojenost s partiturou znamenala vždy uvedení geniálního díla s naprostou sladěností s jeho hudebním vkusem. V hudebních knihovnách máme uloženu hudbu, kterou máme rádi a při jejím poslechu buď emoce přichází, nebo nepřichází. V tom druhém případě je někde chyba. Přístup konstruktérů a výrobců audio zařízení ve všech koutech světa se samozřejmě liší a jejich kouzelné krabičky nám mohou přinést dokonalost zvukovou, krásné provedení s vypracovanými detaily věhlasné značky, ale ne vždy emoční prožitek při poslechu hudebního díla. Takových konstrukčních umělců, kteří do svého díla dokážou vtisknout milující noty a svůj produkt tím ještě obohatit, není mnoho.


IMG 3470


 V portfoliu našeho studia máme několik takových značek, kde tvůrci svým dílem vyjadřují nevšednost okamžiku při poslechu hudby. Mezi takové produkty s emoční hodnotou patří i japonský Luxman. Jeho "partitura" již téměř 100 let obohacuje posluchače po celém světě laskavými a nevšedními hudebními dotyky, které dokážou zprostředkovat hudební zážitek s ohledem na emoce každého milovníka hudby.


103091804 1152207798474499 4009020705969519210 o

 * Náš rack s Luxman komponenty. V první polici novinka tohoto japonského výrobce - CD přehrávač D-03X.


 Nejnovějším produktem z dílny Luxman patří i CD přehrávač D-03XPokud máte hudební knihovnu v podobě CD disků, můžete ji obohatit o špičkového čtenáře digitálních not, protože přesné a správné čtení hudebního záznamu vylučuje možnost notový part obejít, doplnit, dopočítat nebo ořezat. Pokud je i následný audio řetězec v souladu s partiturou interpreta, dostaví se skvělý zážitek plný emocí a radosti s poslechu.

Petr Procházka PPHiFi, zakladatel studia