AV receiver vs stereo zesilovač

 Jedna ze zásadních věcí, kterou musí uživatel zvážit při výběru ozvučení místnosti. Uvnitř článku poradíme, jaká konfigurace je pro Vás ta nejlepší. Mimochodem, o metafory dnes nebude nouze :) 

 
 AV receiver nebo stereo zesilovač? Je třeba si uvědomit, že AV receiver nebude nikdy hrát tak dobře ve stereu, jako samostatný integrovaný zesilovač ve stejné cenové třídě. To platí dvojnásob pro dělenou stereo sestavu (předzesilovač & koncový zesilovač). Při tomto výběru je klíčová cena a výkon - čím je vyšší, tím bude lepší výsledek. 


Na začátek trochu matematiky

Poměr toho, jak moc je AV receiver ve stereu horší oproti stereo zesilovači je dán počtem zesilovačů, který v sobě AV receiver má, jedná se o lehkou násobilku:

 Pokud máme sedmikanálový AV receiver za 30 000 Kč a odečteteme 20% za cenu přepínací HDMI lišty, zbude nám +-24 000 Kč na 7 kanálů. Jeden reproduktor je tedy řízen zesilovačem v ceně bezmála 3 500 Kč, což pro stereo poslech nebude nic extra (ale stále jsme v HiFi kategorii). Pokud k tomuto AV zesilovači vyberete sloupové reproduktory pro stereo okolo 50 000,- Kč, budou řízeny dvěma zesilovači v celkové ceně 7 000,- Kč (3 500 x 2), což znamená, že dosáhnete nevyužitého potenciálu těchto sloupů. Pokud vyberete k zesilovači za 2 x 7 000,- Kč sloupy za 200 000,- Kč, zesilovače je "neutáhnou" naplno. "Metaforicky vyjádřeno: koupili jste si Lamborghini ale máte k dispozici pouze polní cestu". Tím rozhodně netvrdíme, že sedmikanálový AV receiver za 30 000,- Kč je špatný. Jen je třeba k němu připojit reproduktory ze stejné cenové kategorie.


 Naopak, stereozesilovač má kanály "pouze" dva, o to více však výkonnější. Pokud si vyberete stereo zesilovač v ceně 30 000 Kč, jste na ceně 30 000 Kč na dva kanály a při poslechu sterea se dostáváte okamžitě do kategorie HiFi střední třídy. 


sqadfwefwef

Denon AVC-X8500H. Zasloužený výherce ceny EISA. Jediný samostatný AV receiver (v nedělené sestavě), který umí uřídit domácí kino Atmos v konfiguraci 7.2.6. Lze využít zapojení 7.2.4 a přidat dva volné zesilovače pro stereo navíc (bi-amping). Zde jsme již ve vyšší třídě i pro stereo poslech. Na to, co tento sympaťák umí, ani nestojí tak závratnou sumu - necelých 90 000,- Kč.


Pro koho je AV receiver?

Skvělá volba pro milovníky filmů či seriálů. AV receiver v cenách 12 000 - 40 000,- Kč je jasnou volbou pokud:

  • nejste náročný posluchač sterea
  • stačí vám stereo v nižší a střední třídě (přesto! v kategorii HiFi)
  • hudbu posloucháte spíše jako kulisu,
  • samostatnému poslechu hudby věnujete menší pozornost,
  • posloucháte hlavně filmy, seriály a rádio,
  • posloucháte hudbu a filmy v poměru 1:1

Pro koho je stereo zesilovač?

 Jestliže berete sledování filmů jako okrajovou záležitost nebo vám u nich stačí "jen" stereostopa, a zaměřujete se na poslech stereo hudby, dvoukanálový zesilovač je tím nejlepším řešením. AV receiver ve stejné ceně nebude ve stereu nikdy tak dobrý jako stereo zesilovač.


Co, když jsem náročný posluchač hudby, a chci i kino?

 Čím výkonější bude jeden kanál, tím lépe pro vícekanálové zvukové stopy u filmů, a ještě lépe při poslechu stereo hudby. Z toho vyplývá, že je třeba vybírat AV receiver z vyšších / high-endových cenových tříd. Pokud chcete stereo poslech bez kompromisů, je nutno zavítat do nabídky dělených sestav, tzn. AV procesor (předzesilovač/řídící jednotka) a libovolná kombinace koncových stupňů. Zde již není problém přiřadit stereo reproduktory v kině k silnějšímu (výkonějšímu) dvoukanálovému koncovému zesilovači (nebo monoblokům), a zbytek reproduktorů zapojit např. do "slabších" pětikanálových či sedmnkanálových koncových stupňů. K zadním surroundům či reproduktorům Atmos není v dělených sestavách potřeba stejný výkon jako u sterea - to je kvůli dynamice (a mikrodynamice) výkonově nejnáročnější část. V kině ovšem nezapomínat na výkon pro centrální reproduktor! Více než 70% zvuků jde při sledování filmu právě z něj.


dssdww

* Nekompromisní řešení domácího kina. AV procesor Trinnov, který umí uřídit Dolby Atmos kino 7.2.6. Připojeno ke dvěma výkonovým zesilovačům přes XLR. Zde je na špičkové úrovni i poslech sterea. K trvalé prezentaci v PPHiFi Studiu v Otrokovicích.


Je důležitější zesilovač nebo reproduktory? 

  Na tuto otázku nelze odpovědět jednoznačně, a proto si pomůžeme ještě jednou metaforouPokud se budeme bavit o důležitosti, subjektivně je podle našeho studia nejdůležitější zesilovač. Pravda, většina uživatelů si bude myslet opak. Nic na tom ovšem nemění fakt, že samostatné pasivní reproduktory hrají pouze tak, jak dovolí jejich "hnací jednotka" - zesilovač.  Představte si reproduktory jako karoserii auta bez motoru. A přesně o to jde! Bez pořádného motoru máte auto pouze pro muzejní účely - na optickou ozdobu Vaší poslechové místnosti.


 Ať již tedy uvažujete o domácím kinu, stereo sestavě v nejlepším možném poměru výkon/cena, nebo ve třídě zaměřující se na nekompromisní kvalitu, neváhejte se objednat na prezentaci. Aktuálně máme v PPHiFi 6 poslechovek 8 poslechových míst a dvě domácí kina (5.1.2 a 7.2.6), což je rekord v nabídce moravských studií.