Luxman PD-151 v PPHiFi!

 Další japonský kousek v našem otrokovickém studiu. Trvale k prezentaci.

 Japonská legendární značka Luxman obohacuje trh s elektronikou produkty, které nejsou určeny jen pro samotný poslech hudby, navíc přináší potěšení a radost ze samotného produktu, který samotný hudební zážitek umocňuje.

 Již při vybalování přístrojů Luxman poznáte, že jsme si domů přinesli něco velmi výjimečného. Tato "vyjímečnost Luxmanů" spočívá v detajlech, tradici, ve výsledném zvuku, ale také ve filozofii nezahltit své portfolio výrobků množstvím nepřehledného sortimentu.


74647583 962493727445908 1349311620110614528 o


 Tak je tomu i v případě dvou gramofonů, které v současnosti firma nabízí. PD-151, novinka značky Luxman, je nabízen jako dostupnější alternativa ke stávající vlajkové lodi PD-171A. Tyto dva luxusní komponenty se liší designem a použitým materiálem pro spodní základnu šasi (dřevo vs kov). Špičková kvalita zůstává zachována u obou modelů.

PD-151 s pohonným systémem pro přehrávání vinylu při 33, 45 a 78 otáčkách za minutu sleduje a udržuje rychlost díky tomu, co společnost nazývá regulační smyčkou zpětné vazby PID (Proportional Integral Derivative) tím dosáhne talíř zvolené rychlosti s okamžitou korekcí drobných chyb nebo fluktuací. Tři rychlosti lze jemně doladit samostatným nastavením předního panelu s kontrolou LED indikátoru zelené a modré barvy. Systém používá široký řemen pro pohon 4kg opracovaného hliníkového talíře o šířce 300 mm s diamantem broušeným povrchem a vřetenem z nerezové oceli, který běží na mosazném radiálním ložisku, axiálním ložisku PEEK a talíř nevykazuje téměř žádné chvění (wow a flutter méně než 0,04%).


Motor - to nejlepší na PD-151

Čistota hudebního projevu každého gramofonu závisí primárně na stabilitě rotace talíře (pokud nepočítáme přenosku). Pro mimořádný výsledek použili inženýři Luxman patentovaný stejnosměrný motor s vysokým točivým momentem a jedinečným zdrojem sinusové / pulzní šířkové modulace, který poskytuje ultra stabilní stejnosměrný proud proprietárnímu stejnosměrnému motoru bez střídavého proudu. Výsledkem let vývoje byl motor s vysokým točivým momentem, který obsahuje akustická ložiska s nízkou hlučností a optimalizovaný počet závitů cívky. Pohonný systém monitoruje a udržuje rychlost pomocí regulační smyčky proporcionální integrální derivace (PID), kde "proporcionální" znamená rychlé dosažení cílové rychlosti. "Integrální" znamená rychlou opravu drobných chyb, "diferenciální" znamená kontrolu nad rychlými výkyvy. Pro větší přesnost řídí motor vnější přírubu talíře neobvykle širokým pásem.


Talíř

Náš oblíbený japonský výrobce dále optimalizoval i samotný talíř. Ten, s hmotností 4 kg, působí jako setrvačník s extrémně vysokým momentem setrvačnosti (21,9 N-cm2) pro potlačení byť jen nepatrné změny rychlosti. Talíř této hmotnosti však vyžaduje ložiska schopná udržet extrémně vysoký tlak. Luxman použil axiální ložiska z polyetheretherketonu (PEEK) a mosazné radiální ložisko naplněné organickým molybdenovým olejem pro bezproblémové plynulé otáčení a dlouhou životnost. Tato vyčerpávající opatření vyžadují čas, pozornost a náklady. Výjimečná stabilizace talíře je ale poté zárukou.


Rameno

 Gramofon zdobí osvědčené "S-kové" rameno Jelco s pevnou nosnou konstrukcí s možností výškového nastavení od 38 do 60 mm. Samozřejmostí odnímatelná hlava pro snadné vyměňování přenoskových kazet. Headshell je vyroben ze slitiny hořčíku pro sníženou hmotnost a vysokou pevnost, přesah lze nastavit pomocí otvorů pro montáž přenosky. Uchycení ramene obsahuje klasické jednobodové ložisko s křížovým odpružením pro velmi plynulý pohyb. Statické vyvážení umožňuje různé kombinace přenosek a hlavic.


Základna a kryt

 Samozřejmostí je postavení celého systému na odpovídajících základech. Luxman navrhl odpruženou zavěšenou konstrukci s komponenty namontovanými pod 10 mm silnou hliníkovou horní deskou. Tím se dosáhne vysoké tuhosti při potlačení vibrací.


DSC06703n


 Základna gramofonu je navíc opatřena speciálně vyrobenými gumovými nožičkami, které umožňují nezávislé nastavení výšky až do 8 mm. PD-151 tak izoluje šasi gramofonu od motorového a výkonového transformátoru pokročilými pryžovými tlumiči. 

PD-151 je nyní k dispozici s protiprachovým krytem uchyceným přes patové závěsy a dotváří tak celkovou eleganci přístroje


Zhodnocení a možnosti prezentace

Nový gramofon značky Luxman se povedl. Poskytuje zázemí pro přenosky těch nejvyšších tříd. Technologické zpracování bylo opět vyhnáno do extrému.  Troufnu si říci, že Luxman zde tak trochu přepisuje pravidla. Již neplatí, že externí motor mimo šasi je lepším řešením. Pokud vynecháme design, motor je největším plusem tohoto přístroje. Výrobce nikde nešetřil a  zúročil své zkušenosti a vývoj na maximum. Pokud chcete PD-151 slyšet v zapojení se zesilovači Luxman, nebo jste jen milovníky této značky, domluvte si u nás prezentaci v otrokovickém studiu. Návštěva u nás stojí vždy za to.