Nejslavnější zvraty v seriálech

   Přinášíme netradiční článek s poohlédnutím za seriálovou tvorbou posledních let, která je v mnoha případech výrazněji kvalitnější než tvorba filmová. Alespoň co se týče kvality scénáře. 

   Seriály nemají velký rozpočet jako filmové blockbustery, kde většinou neoriginální scénář zaostává nad výbornými digitální triky za zeleným plátnem. Seriály musí naopak příběhem zaujmout nebo po pilotu končí. 

Jsou všechny na pokračování a divák se s hlavními charaktery oproti filmům více sžije. Ve výsledku ho tak lépe vtáhnou do děje. Zvlášť pokud je seriál již slušně "rozjetý", všude se o něm mluví delší čas a občas se z něj stane kultovní záležitost typu Game of Thrones nebo Breaking Bad.

 Během sledování si na některé charaktery (i záporné) dokážete lehce zvyknout a seriáloví scénáristé mohou přijít s dalším esem v rukávu - smrt hlavních hrdinů. Ta je nejčastějším seriálovým cliffhangerem (zvratem), který někdy dokáže přinést čerstvý vítr do dalších dílů (a někdy také ne). Pojďme se podívat na jedny z nejslavnějších zvratů v seriálové tvorbě.


13. Útěk z vězení (S01E21)

 Snad nejnapínavější seriál, který jsme kdy viděli. Dlouhé plánování vrcholí předposledním dílem, kdy několik vězňů uteče z vězení pod vedením Michaela Scofielda. Tento seriál je tak návykový, že tvůrci v prvních dílech varovali hláškou před každým dílem: "Divák by si měl zachovat odstup".


12. 24 hodin - David Palmer (S05E01)

 Troufáme si říct, že seriál 24 hodin (v originále "24") přišel jako první (mnohem dřív než Hra o trůny) s opravdu vyhrocenými dějovými situacemi. Kromě hlavní postavy (Jack Bauer) si tvůrci totiž dovolili zabít kohokoli dalšího. A v mnoha případech se jim povedlo přijít se scénáristickými zvraty, které jsme zkrátka ještě v roce 2001 v jiném seriálu vidět nemohli.

 První díl páté série přišel s něčím hodně nečekaným - zemřela zde druhá nejoblíbenější postava, hrající v seriálu od prvního dílu. A pár minut na to zemřela jedna z dalších kladných postav.

 Zajímavostí je, že v případě smrti kladné postavy (většinou v poslední minutě dílu) se před závěrečnými titulky utlumí symbolický tikot odpočtu hodin ze závěrečné hodiny dne což umocňuje atmosféru.


mikepalmerd


11. Homeland - Brody (S03E12)

   Spousta kritiků a fanoušků tohoto seriálu si doteď není jistá, zda Showtime udělalo správný krok a nechalo umřít hlavního tahouna seriálu Homeland. Ten si sice dalších pět sérií kvalitu zachoval, bez Brodyho to už ale nebylo ono.


10. Dynasty - svatba v Moldávii (S05E29)

 Nepovedená svatba, kde všichni zemřeli. Alespoň tak to vypadalo v závěrečné scéně, kde kamera zabírala na zemi ležící hlavní hrdiny. To byl tak trochu podvod na diváky, protože v další sezóně zázračně přežili téměř všichni. V 80. letech ještě tvůrci neměli odvahu hromadně zabíjet oblíbené charaktery. 

 Dynastie od začátku soutěžila s králem nekonečných seriálů, se seriálem Dallas. Díky příchodu hlavní záporné postavy (Alexis), ho jeden rok ve sledovanosti i porazila. "Masakrem" v "Moldávii" ale studio přišlo o podstatnou část fanouškovské základny a seriál postupně upadl v zapomnění. 


9. Breaking Bad - Hank Schrader (S03E12)

 Policista a švagr perníkového krále Heisenberga, který se v půlce seriálu postaral o rozhodně nejlepší akční scénu z celého seriálu (dvojčata vs Hank) byl naší nejoblíbenější postavou. Podle nás se jedná o jeden z pěti nejlepších seriálů vůbec. Tento týden navíc skončil šestou řadou jeho neméně kvalitní spin-off - Better Call Saul.

 Mimochodem, díl Ozymandias (S05E14) má jako jediný seriál na světě hodnocení 10/10 na IMDB (hodnotilo přes 170 000 uživatelů).


hankss


8. Xena - Xena (S06E22)

   Seriál Xena vznikl jako spin-off neméně slavného seriálu Hercules. Princezna bojovnice během šesti sezón zemřela celkem třikrát, její kamarádka Gabriela dvakrát. Poprvé do Xeny narazilo velké beranidlo, podruhé ji ukřižovali (mimochodem, v seriálu ji ukřižovali celkem dvakrát, jednou přežila :)) a napotřetí to již nerozdýchala. S  upadající kvalitou seriálu je to možná i dobře.

 A jak tedy zemřela naposled? Poslední dva díly se nesmyslně přenesly do Japonska, a závěr tak ani nebyl v rodném Řecku. Snažila se sama čelit armádě několika tisíců samurajů, ti ji sedmkrát zasáhli šípem a na konec usekli hlavu katanou. A další smutná zpráva na závěr - v roce 2018 byl zrušen plánovaný reboot seriálu, který měl být s ratingem 18+ ve stylu Game of Thrones.


xenaargos


7. Walking Dead (S04E08)

   Není divu, že se jedná o nejlépe hodnocený díl seriálu na IMDB (9,7/10). Smrt dvou hlavních postav a bitva o věznici, ve které nechyběl tank nebo další sekání hlavy katanou. Pro zajímavost musíme zmínit, že v komiksu, podle kterého je seriál natočen, je tato pasáž ještě brutálnější. Během pěti komiksových stran zde zemře šest hlavních postav.


walkidead87


6. Nemocnice na kraji města - Dr. Štrosmajer (S02E07)

 Tento seriál předvedl něco, co na tehdejší poměry muselo zvednout ze židle nejednoho diváka v Československu - smrt hlavní postavy. A celé podání scény jen podtrhl neskutečný herecký výkon Miloše Kopeckého. V českém seriálu pravděpodobně nenajdeme větší cliffhanger, a to počítáme i seriálovou tvorbu současnosti (která je ovšem aktuálně na nejhorší úrovni za celou dobu českého filmového průmyslu).


hlavni 6


5. Dexter - Rita (S04E10)

 Závěr nejlepší série. Jednalo se o to větší překvapení již z toho důvodu, že představitelka Rity (Julie Benz) lhala pár měsíců před závěrečnou epizodou fanouškům, když tvrdila, že čtvrtou sérii přežije.


dexritas


4. Game of Thrones - Red wedding  (S03E09)

 Další nepovedená svatba. Ten největší zvrat seriálu, kde při závěrečných titulcích nehrála ani žádná hudba (po vzoru některých dílů seriálu 24 hodin). Bohužel, od sedmé série to šlo s kvalitou prudce dolů. Poslední série pak byla natolik špatná, že celý seriál poškodila jako komplet.


1gotl


3. Spartacus - závěr druhé série  (S02E12)

    První díly naznačovaly, že půjde jen o seriál s vyhroceným násilím, ale postupně se ukázalo, že má propracovaný scénář na stejné úrovni jako ty nejlepší seriály od HBO. V posledním díle druhé série zemřelo 6 hlavních a vedlejších postav, hrajících v seriálu již od úplného začátku. V tomto ohledu se jedná nejspíš o rekord ve světě seriálů.

 Úplně poslední díl tohoto seriálu (S03E10) již takovým překvapením nebyl, z historie jsme věděli, jak otrocké povstání dopadne. Na rozdíl od seriálu, reálně smrt Spartaca nikdy prokázána nebyla, Římané jeho tělo nikdy nenašli. Je proto velkou záhadou, jak tento bojovník a výtečný stratég dopadl.

 Mimochodem, poslední díl seriálu má hodnocení 9,9 na IMDB, což ho řadí jako jeden ze sta nejlepších všech dílů seriálů vůbec.


gbaaspartacus


2. Dallas - Bobby Ewing  (S09E31)

 Dallas - jeden z prvních porevolučních seriálů vysílala ČT1, později NOVA. Návrat zemřelé postavy Bobbyho Ewinga ze seriálu Dallas rozdělil fanoušky na dva tábory. Scénáristé vysvětlili návrat Bobbyho jako sen jeho exmanželky Pam, což byl nápad manželky Patricka Duffyho (představitele Bobbyho). Prakticky k tomu bylo studio dotlačeno - fanoušci se se smrtí svého oblíbeného charakteru nemohli smířit, v centru Dallasu dokonce demonstrovali a kradli poštovní schránky a další "artefakty" ze South Forku.


1. Dallas - J.R.  (S03E25)

 A nejslavnější seriálový zvrat? Postřelení hlavního "hrdiny" J.R. Ewinga v posledním díle třetí série (S03E25). Epizodu "Who done it" (S04E04), která slibovala odhalení střelce, sledovalo v USA během premiéry neuvěřitelných 62 milionů diváků, a celosvětově 360 milionů diváků. 

 Tyto rekordy již pravděpodobně nikdy nebudou překonány. Nejpopulárnější Walking Dead sledovalo v časech největší slávy okolo 17 milionů diváků, Big Bang Theory okolo 10 milionů diváků.

 Zajímavostí je, že ani hlavní herci nevěděli, kdo J.R. postřelil. Režisér totiž nechal natočit každou hlavní postavu (včetně matky a otce oběti) na J.R. střílet. Sestříhané finální video s pravým střelcem potom do televizního studia vezl scénárista letadlem v kufříku, který měl policejníma poutama připoután k ruce. 

 Dodnes se jedná o druhou nejsledovanější seriálovou epizodu vůbec, byla pak překonána pouze závěrečným dílem seriálu M.A.S.H. (70 mil. diváků v USA). 


359330dallas fenomen dzejar