Recenze Audia Flight

Italská značka Audia Flight ve svém portfoliu nenabízí velké množství audio komponentů. V současnosti výrobní program společnosti zahrnuje 14 produktů, což jsou tři integrované zesilovače, tři CD přehrávače, tři předzesilovače a pět koncových zesilovačů. Tyto přístroje jsou členěny ve třech kategoriích. Série THREE, série Classic a nejvyšší modelová série Strumento.

recenze7

Už komponenty v základní kategorii vynikají nekompromisní konstrukcí, špičkovým zvukem a skvělým designem. V našem studiu posloucháme nyní zástupce serie THREE a to CD přehrávač FL CD THREE a integrovaný zesilovač FL THREE. Jedná se o přístroje, které určitě patří do kategorie HighEnd i když cenově jsou pod touto hranicí. Integrovaný zesilovač dodává trvalý výkon 75W do zátěže 8Ω, do poloviční hodnoty impedance potom 125W na kanál. Frekvenční rozsah zesilovače je už od neuvěřitelného 1Hz do 450kHz. Šesti analogovým vstupům dominuje jeden symetrický XLR který koresponduje s výstupem XLR CD přehrávače. Nejvyšší kvalita zvuku se ubírá právě touto konektivitou a rozdíl proti propojení RCA (cinch) je určitě o třídu. Oba přístroje kromě slušné hmotnosti (8 a 12kg), disponují hliníkovými dálkovými ovladači, kdy propojením systémovým kabelem si vystačíte s jedním. Střídmý a velmi vkusný design a tedy určitou nenápadnost komponentů řady THREE zásadně upoutá až zvuk. Ten určitě není střídmý ale bohatý na tělo zvukové nahrávky s obalem jemností a detailů, jimiž pokrývá celý poslechový prostor ve stereofonní i prostorové hloubkové scéně. Velmi kvalitním partnerem k vytvoření takového zvukového obrazu, který Audia nabízí, musí být vhodné reproduktorové soustavy. Pro nás je příjemným překvapením, že takovým partnerem jsou malé regálové repro Auditor M od Sonus Faber.

recenze4 recenze6

Sonus Faber Auditor M

Sestavu Audia jsme doplnili o reproduktorové soustavy policového typu ale s firemními stojany, na které se reproduktory pevně uchycují. Tvoří tak stabilní celek, který v poslechovém prostoru zabere místo středně velikého sloupu. Italský výrobce vytvořil v této kombinaci se stojany opravdu velmi pěkný solitér, který ozdobí každý interiér. Velká váha kovového stojanu a stabilizační hroty dostatečně zajišťují reproduktor proti případným vibracím nebo nestabilitě.

recenze5

Jak to spolu hraje?

Rozpočtová kategorie systému včetně kabelů a filtru do 250 000Kč je výbornou volbou pro majitele menších místností, zhruba do 25m2. V takovém prostoru dokážou zahrát jako sestavy několikrát dražší ve větších interiérech. Opačně to ale samozřejmě neplatí. Velké reproduktory v malé místnosti jsou ještě horší volbou než malé reproduktory ve velkém sále. V tomto případu si pomůžete subwooferem – první případ řeší jenom nedostatečně korekce a to je vždy kompromis.

Sestava propojena běžnými kabely a přes filtr Gigawatt začala vykazovat kvalitní práci již po krátké době zahořování. Řekl bych, že to až bourá pravidla v našem studiu, kdy do 100 hodin rozehrávání ani neposloucháme. Tady zhruba po 10 hodinách přišli muzikanti. Rovnostranný trojúhelník do 2.5m je asi to nejvhodnější umístění pro referenční bod kde dáme sedačku nebo křeslo. Výškový referenční bod pro hlavu posluchače je zhruba 1m.
S odstupem dalších dvaceti hodin zahořování se systém opět posunul výše a je radost jej poslouchat. Jazzové nahrávky jsou reprodukovány velmi živě a reálně, a pokud si odmyslíte nejnižší oktávu, je velmi čitelná i rocková scéna. Tady se dostáváme k jádru věci. Jen nesnadno se můžeme oprostit od basové linky podpořené rytmikou rockového bubeníka ale na druhou stranu právě tato hudba je vysoce náročná na akustiku a kvalitu řetězce při jejich reprodukci, a pokud bychom měli poslouchat tuto basovou oktávu rozmazaně, je lepší ji tam v plné míře nemít. Reproduktory Auditor M jsou přesně takovým řešením, kdy se konstrukcí měničů a jejich vyzařováním nedostáváme do problémů s nekontrolovaným basem. Vždy platilo, že v HIFI může něco chybět, ale nesmí nic vyčnívat. V kategorii HighEnd to platí dvojnásobně a toto pravidlo je plně využito v recenzované sestavě. Pro daný prostor, do kterého je určena je ideálním řešením s možností kontrolovat nejnižší oktávu třeba ještě přidaným subwooferemREL T7 neboT9.

Jste zváni k poslechu po telefonické dohodě.