Recenze Cabasse Egea 3 

Sloupové reprosoustavy francouzského výrobce Cabasse najdeme v katalogu značky v řadě Altura MC. Její přesné označení je Egea 3. Robusní ozvučnice svou geometrií bez pravoúhlých rohů vylučují stojaté vlnění a tuhé kabinety MDF eliminují rezonance na téměř nulovou hodnotu. Masivní základna se čtyřmi polohovatelnými hroty M10 dokáže sloup stabilizovat na místě určení.

REFERENCECAB5

Osazení soustav tvoří výhradně firemní reproduktory. Hlavní a rozhodující roli zde hraje mimořádný koaxiální reproduktor BC13, který firma postupně vyvíjí už 25 let. Podobně jako třeba britská společnost KEF i Cabasse vsadila na koaxiální technologii, kterou vyvíjí k dokonalosti a která jako jediná odpovídá ideálu prostorově koherentního zdroje.

Mezi jednotlivými reproduktory při klasickém uspořádání dochází k časovým zpožděním, které mění poměr vyšších harmonických a dochází k zabarvení nástrojů. To je u koaxiálního řešení vyloučeno. Majitelé reproduktorů s koaxiální technologií by jen velmi těžce přijali poslech reproduktorů klasického uspořádání. Dá se hovořit o určité závislosti na této vyzařovací charakteristice.

RECENZECAB11

Díky vývoji technologií koaxiální reprodukce můžeme naslouchat opravdu unikátnímu zvukovému obrazu, který nám "roztržený zvuk" standardního řešení nenabídne. Egea 3 servíruje přednes členitých nahrávek s mimořádnou lehkostí, čistotou a perfektním prokreslením středního pásma bez jakéhokoli náznaku agresivity.

Součet plochy dvou 170 mm basových měničů ale s kontrolou dvou magnetických obvodů zajišťuje dokonalou a rychlou odezvu basové frekvence, což by s jednou 340 mm membránou kontrolovanou jedním magnetem bylo určitě mnohem problematičtější.
Součet membrán basových reproduktorů pro přenos nejhlubší oktávy je dnes již standardním řešením, při kterém se dosahuje větší kontroly basové linky, která je rychlá, přesná a bez případné limitace zpětné vazby na zesilovač.

Basová sekce u Egea 3 je právě zosobněním takového řešení kdy i při vyšších hladinách hlasitosti jsou basy přesné, až fyzicky přítomné. Egea 3 je špičkový reproduktor který můžete v pphifi poslechnout, jelikož patří mezi mimořádné produkty, které doporučujeme. Pasivní elektrická vyhybka má zapojení 1řádu pro dolní a 4řádu pro horní dělící kmitočet a spolu s vysokou citlivostí není náročná na zesilovač a zahraje i s lampou.

Elektronkové zesilovače jsou všeobecně pro Cabasse dobrou volbou ale Egea 3 zahraje i s dobrým A/V Receiverem třeba od Marantz. Určitě ale i tady platí vybírat s rozvahou a neunáhlit se, protože vše nehraje se vším. Případného partnera pro reprosoustavy Egea 3 Vám pomůžeme vybrat s několika již prověřených variant.

Merisier brilliant provedení Cabasse Egea 3 si můžete prohlédnout a poslechnout v našem studiu po telefonické dohodě.