Co má nejdůležitější vliv na kvalitu zvuku?

Otázka náročnosti posluchače na zvuk hudebních souborů je obvyklým tématem audiofilů nejen v ČR. Co vlastně má zásadní, nejdůležitější vliv na kvalitu?

Můžeme hovořit o poslechovém prostoru, vhodnosti reproduktorů a v neposlední řadě o správné volbě komponentů a kabelů. To jsou věci, které mají určitě zásadní vliv na celkový výsledek. Je ale potřeba se podívat na úplný začátek. Na hudební těleso, zvukaře a zápis hudebních dat na konkrétní nosič. S výjimkou vinylu, který ale také může být nahrán digitální cestou, jsou dnes téměř všechny nahrávky pořizovány právě pomocí jedniček a nul. Ještě v nedávné minulosti bychom nepředpokládali, že velmi kvalitní digitální soubory budeme přehrávat z počítače a digitálních úložišť. 

Kvalita síťového přehrávání začíná postupně nahrazovat kvalitu CD, SACD a vinylu, i když posledně jmenované médium je nenahraditelné, pokud byla cesta k výslednému zvuku analogová. Analogový vinyl je jedinečný v tom, že jej na internetu najdete jenom v nabídkách prodejců nosičů. Stáhnout si jej můžete pouze digitální cestou, ale to už není vinyl.
Cílem je vždy dostat domů hudební zážitek srovnatelný s koncertním živým vystoupením. Pokud je vše v audio řetězci včetně nahrávky v pohodě, můžeme mít dokonce zážitek větší. Na koncertě vždy nemusíme sedět na správném místě a mohou nás rušit vlivy okolí. Je to sice autentické ale daleko od zvukové dokonalosti.

 lum8 IMG 0279

Nyní ale zpět ke zdroji reprodukované hudby. Naše studio se dlouhou dobu bránilo hudbě stahované s internetu a síťové hraní jsme rozhodně nepovažovali za HiFi, a už vůbec ne za HighEnd. To se změnilo až nástupem digitálních nahrávek ve vysokém rozlišení, které jsou na internetu dostupné.

To, že síťové hraní je i pro velmi náročného posluchače nám před rokem předvedl přehrávač Lumin. V tu dobu byl na trhu dostupný pouze jeden model této značky a také pouze jediný dostupný přístroj schopný přehrávat hudební soubory v kvalitě DSD. ( rok 2013 )

V podstatě můžeme bilancovat jednak ze spokojenosti zákazníků, kterým jsme Lumin zprovoznili a také z každodenního poslechu ve studiu. Jen opravdu velmi drahý přehrávač CD/SACD a velmi kvalitní CD/SACD disk dokáže s DSD nahrávkami přes Lumin soupeřit. V případě starších nahrávek je datový soubor DSD vždy zajímavější. Dalo by se říci znovu poslouchatelný. To co už na CD nebylo k poslouchání, najednou vyhovuje a dojímá na DSD. DSD je v současnosti klíčový pojem při výběru síťového přehrávače. Na trhu se v roce 2014 objevilo více přístrojů a značek, které i za velmi příznivé ceny DSD nabízí. Přístroje bez těchto tří písmen jsou už mimo žádaný sortiment.
Ve studiu posloucháme Lumin A1 v referenční konfiguraci McIntosh –KEF Blade. V nabídce značky je jeden dražší ( S1 - DSD128 5,6MHz) a dva levnější modely (T1,D1 - DSD 128 2.8MHz). Výrobce připravuje i hudební server pro přehrávače Lumin.

999 LS1.1Hudební prožitek sdílený přes Lumin je skutečným koncertním dotekem pro sluchové orgány náročného posluchače. Sedíte na nejlepším místě koncertního sálu, nikdo vás neruší a dirigent, ten s vámi jen poslouchá kvalitu svého hudebního díla. Audio řetězec se špičkovými reproduktory, zesilovači a kabely je základem pro vybudování výjimečného poslechového místa. Pokud ale přehráváme špatnou nahrávku, nebude nám to nic platné. V případě přehrávání vybraných datových souborů přehrávačem Lumin jsou ale takové špatné nahrávky předem vyloučeny. Koupě takového přístroje se určitě neobejde bez předchozího poslechu, protože slova nestačí. Odbornou instalaci potom můžete přenechat nám.

Po dohodě je možné tak učinit v našem studiu.

Těšíme se na Vaši návštěvu.