Recenze reproduktorů KEF BLADE

Reprosoustavy BLADE britské značky KEF posloucháme v našem studiu s přestávkami téměř dva roky. Snad je to už natolik dlouhá doba, abychom k nim zaujali stanovisko. Už od prvního okamžiku, kdy jsme je ve studiu rozbalili a zapojili se nám změnil poslechový život. Nejdříve to byly rozpaky, potom nastala fáze uklidnění a nakonec se dostavilo nadšení. Až s Blade jsme si uvědomili jak důležité je věnovat se pečlivému rozehrání, protože do té doby jsou muzikanti úplně někde jinde.

IMG 1160

Je potřeba vědět, že KEF BLADE potřebují na svou poslechovou prezentaci více jak 200 hodin zahořování a i po tomto čese se jejich zvuk postupně zlepšuje. A tak se vracím k úvodní poznámce o délce pobytu těchto mimořádných reproduktorů u nás ve studiu. Při každém poslechu překvapují vykreslením hudební scény do největších detailů s úžasným a vyváženým basovým a subbasovým akcentem a dokonalým prostorem. BLADE překvapují pokaždé, kdy posloucháte nahrávku, kterou jste v jejich podání ještě neslyšeli - objevujete Ameriku, vracíte se k nahrávkám které už dlouho někde leží v šuplíku a zjišťujete, jaké poklady doma máte.

Podle nás na planetě nejlepší koaxiální reproduktor UNI-Q, jehož vývoj a výrobu BLADE určovaly, zobrazuje zvukový prostor středních a vyšších frekvencí způsobem, který nikde jinde neuslyšíte. Je srovnatelný například s koaxiály nejvyšších modelů Cabasse ale přesto je jiný a nenapodobitelný. Přesnost informací v reálném čase, zabraňuje roztrženosti zvukového pole, které tak dobře známe z konvenčních konstrukcí. Tam musíte být od reprosoustav minimálně 3,5m, abyste poslouchali celistvý zvuk a nikoli separované basy, středy a výšky. To je problém, který například Cabasse řeší 3. a dokonce 4-pásmovým koaxiálním reproduktorem. KEF v řešení této problematiky šel trochu jinou cestu se stejným výsledkem. Uspořádání všech měničů v kabinetu BLADE je vymyšleno právě s ohledem časové shody, kdy ve stejný okamžik dostáváte zvukovou informaci celého frekvenčního spektra a zvuk je mimořádně zaostřený a přesnný. Použitá technologie a pečlivý výběr materiálu skříní umocňuje i výjimečný nadčasový design. To nastává, když se postupně do tvarů těchto solitérů zamilujete. Od rozpačitého prvního pohledu po silné emociální pouto.

Z reakcí zákazníků našeho studia je patrný rozdílný názor na design BLADE, který se ale postupně mění, a je jen otázkou času kdy se začnou líbit i Vám. Jako dva umělecké artifakty dokáží ozdobit každý poslechový prostor. Kef BLADE jsme samozřejmě poslouchali v rozličných kombinacích kabelů a zesilovačů. Pokud máte problém s rušením elektrické sítě, vyžaduje konfigurace s Blade použití vysoce výkoných filtračních jednotek, které dodají zesilovačům patřičný výkon v podobě nadbytku elektrického příkonu. Isotek Super Titan nebo Gigawatt EVO4 se s výbornými výsledky této práce zhostily. Do limitace se samozřejmě nemůže dostat ani zesilovač jelikož i takové reproduktory jako jsou Blade se musí podřídit jeho energii a plně spolupracovat. U nás to byly především monobloky McIntosh MC501, které později nahradily MC601. Jako stereofonní koncové stupně s Blade hráli Burmester 956MK2 a Burmester 036. Při termínových prezentacích jsme také zkusili integrovaný zesilovač T+A PA3000HV a v tuto chvíli posloucháme KEF BLADE se značkou Musical Fidelity a jejími monobloky M8700m a předzesilovačem M8PRE.

Jen v krátkosti u nás zahrály monobloky McIntosh MC1,2KW a tam bylo zatím dosaženo vrcholu zvukových možností. A tak jsme si i na vrcholových reproduktorech ověřili pravidlo, že reprosoustavy hrají jenom tak, jak jim to dovolí zesilovač. V této referenční sestavě se samozřejmě měnily i kabely. Výměna ale probíhala vždy max. po 14 dnech poslechu. Vyzkoušela se nejvyšší paleta nabídky NeyTon, Audioquest, Acrolink, Atlas a Raport. Silové kabely zastupoval vždy IsoTek, nebo Gigawatt.

IMG 1154 IMG 1155

Zkušeností s konfiguracemi KEF BLADE máme opravdu mnoho a tak případný zákazník dostává od našeho studia ten nejlepší možný užitkový servis. Jelikož se jedná o produkt, který bez těchto zkušeností jen těžce dovedete do stavu konfigurační dokonalosti, očekávejte tuto přidanou hodnotu od partnera, který to dokáže.

Nákupem reprosoustav KEF BLADE dostáváte skvělého společníka na celý život. Je to zvukový i designový klenot s přidanou hodnotou bezkonkurenční technologie.