[2] Hudební titul měsíce - prosinec 2014

Koupili jste si disk nebo jiný nosič s hudbou, filmem, nebo koncertem a se zvukovým výsledkem nejste spokojeni? Pomůžeme Vám s výběrem toho, co nás nezklamalo a ulehčíme Vám tak s obavami při nákupu. V této aktualitě neposuzujeme hudební a filmové žánry, zaměřujeme se pouze na zvukové a obrazové kvality.

Tip na zajímavý hudební nosič CD je v odkazu ještě doplněn o hodnocení masteringu s uvedením dynamických hodnot dBFS jednotlivých skladeb. Právě mastering a následné remastery se zásadním způsobem podepisují na nedostatečném dynamickém rozsahu.

 

CD měsíce prosinec 2014

lp112014b

Desku INDIAN SUMMER vydal Friedemann Witecka v roce 1986 ve Volton Music a v roce 2001 se k ní opět vrátil a vydal ji již v domovském vydavatelství Biber Records, které je proslavené právě jeho jménem. Na masteringu pracoval Johannes Wohlleben Bauer Studios. Vznikají zde totiž nahrávky, které výrobci a prodejci značkových audio produktů používají při testování a prezentacích po celém světě. Mnohé odborné časopisy, které dělají výběry audiofilských nahrávek řadí Friedemanna mezi světovou špičku a zařazují na své výběry. Jeho deska Aquamarin z roku 1998 byla dokonce ohodnocena jako zvukově nejlepší nahrávka, která kdy byla vytvořena. Prodalo se jí přes 550 000 kusů. INDIAN SUMMER je sice trochu staršího data, ale rukopis tohoto nejen zvukového umělce je zde patrný z každého tónu. I toto album je mimořádně prodejně úspěšné. Ze dvanácti skladeb je z hlediska dynamického rozsahu 12 referenčních, které pro posouzení nejen zvukových kvalit audio řetězce určitě doporučuji. Posloucháno na CD přehrávači McIntosh MCD 550.

DR Meter jednotlivých skladeb: 12, 13, 12, 12, 13, 13, 12, 14, 14, 12, 12, 13

Hodnocení 100%

 

 

 

 

 

 

LP měsíce prosinec 2014

lp112014a

První projekt britské legendy LED ZEPPELIN na vinyl určitě patří už jen z toho důvodu, že v době vzniku nic jiného nebylo. Je potřeba si uvědomit, že nahrávka a mix byly v londýnském studiu Olympic vytvářeny v říjnu 1968, aby se pak v podobě LP dostaly na trh v lednu 1969. V roce 2014 jsme se dočkali původní nahrávky na 180g vinylu, kde se pod remaster podepsal jeden z aktérů původní nahrávky (Atlantic) kytarista Jimmy Page, tentokrát pod křídly Warner Music Group. Když takovou desku dáváte na talíř svého gramofonu, tak si připadáte jako archeolog při vykopávkách v Egyptě. Očekáváte něco jiného než to, co Vám hudební průmysl servíruje denně prostřednictvím všech možných médií. A Vaše očekávání se naplní, když přenoska dosedne na desku a zazní první GOOD TIMES BAD TIMES. Je to jako artefakt, který jste objevili. K takovému pokladu je samozřejmě nutné přistupovat s odstupem pro hodnocení zvukové kvality, která určitě není vrcholem dnešních, ale je vrcholem tehdejších možností. Ty ale byly naplněny na této desce vrchovatě. Poslech nás dostává do jiného času a prostoru. První LP Led Zeppelin by určitě nemělo chybět v žádné sbírce hledačů pokladů starých mistrů. LP jsme poslouchali na gramofonu AVID Acutus s přenoskou Keitsu Black Goldline.

Hodnocení 100%
 

 

 

 

 

 

 

Blu-ray měsíce prosinec 2014

br112014

Záznam koncertního vystoupení kanadské legendy SAGA z německého turné, které se uskutečnilo jen pár dní po návratu původního vokalisty Michaela Sadlera, obsahuje 19 live skladeb. K tomuto koncertu, který v září 2012 proběhl v hlavním městě Bavorska, se vracím v podobě Blu-ray disku LIVE IN MUNICH, který vyšel o rok později velmi často. Určitě je to pokaždé, když ve studiu měním konfiguraci zesilovačů, reprosoustav nebo kabelů, abych poznal možné limity nového uskupení. Je to především rockový koncert s výborným základem rytmické složky, kdy basovou linku s bicími můžete opravdu brát jako referenční pro nastavení audio řetězce. Poslech tohoto koncertu odhalí chyby především ve fázování subwooferu a nejste li se zvukem spokojeni, samotná nahrávka za to nemůže, je potřeba hledat chyby jinde. Když je ale sestava v pořádku, zvuk si prostě užíváte a nepřestává Vás bavit. Platí to pro stereo PCM, i 5.1 Dolby Digital. Celkem 130 minut záznamu s obrazovým formátem Widescreen16:9 je pro rockové fanoušky dobrým tipem na dárek, který se neomrzí i po opakovaném poslechu a vždy kvalitně provětrá Váš audio řetězec. Mastering, mix a záznam vytvořil pro e.a.r. MUSIC Stephan Ernst a nosič byl vydán v září 2013. Přehrávali jsme na OPPO 103D.

Hodnocení 100%