Hudební titul měsíce - listopad 2014

Koupili jste si disk nebo jiný nosič s hudbou, filmem, nebo koncertem a se zvukovým výsledkem nejste spokojeni? Pomůžeme Vám s výběrem toho, co nás nezklamalo a ulehčíme Vám tak s obavami při nákupu. V této aktualitě neposuzujeme hudební a filmové žánry, zaměřujeme se pouze na zvukové a obrazové kvality.

Tip na zajímavý hudební nosič CD je v odkazu ještě doplněn o hodnocení masteringu s uvedením dynamických hodnot dBFS jednotlivých skladeb. Právě mastering a následné remastery se zásadním způsobem podepisují na nedostatečném dynamickém rozsahu.

  • Tituly možno zakoupit ve studiu.
  • Archiv starších titulů měsíce si můžete stáhnout zde.

CD měsíce listopad 2014

Citizen20Cain20-20Somewhere20But20Yesterday20Front

CD progrockové kapely Citizen Cain z Británie je určené pro všechny příznivce tohoto hudebního žánru a obzvláště pro ty, kdo poslouchají starší tvorbu skupiny Genesis ještě s P. Gabrielem. První co Vás napadne, když frontmen Cyrus  začne zpívat, že v této kapele opravdu zpívá Gabriel, ale ne s dnešním hlasovým vybavením, nýbrž právě s charakteristickým a charismatickým hlasem jeho mládí ve skupině Genesis. Deska SOMEVHERE BUT YESTERDAY vznikla v roce 1994 a u nás se poslouchá remasterovaná verze z roku 2012. Pro vydavatelství Festival Music tento remaster vytvořil Mike Varty v Gargoyle Studios.

Dynamika dBFS jednotlivých skladeb: 11, 11, 12, 11, 10
Hodnocení 90%

 

 

 

 

LP měsíce listopad 2014

 

LP11 2014

LP LEFTOVERTURE legendární kapely Kansas jsem už slyšel z různých zdrojů a poprvé jsem se s ní setkal na magnetofonovém pásku kotoučového přístroje Sony TC 378 v osmdesátých letech minulého století. Ta nahrávka byla samozřejmě přepsána z gramofonu Tesla NC440, což byly v té době v ČR referenční stroje. Nyní jsem tedy poslouchal 180g vinyl vydaný Sony Music s masteringem Joe Ragosa a Kevina Greye pro vydavatelství FridayMusic. Deska byla vydaná po 34. letech od jejího vzniku v roce 1976. Samozřejmě si nedokážu srovnat s takovým časovým odstupem zvukové stránky nahrávky, ale v tomto výlisku z roku 2010 nacházím znovu objevené hudební, zvukové poklady.
Poslech v tomto případě umožnila referenční audio sestava s gramofonem AVID Acutus s přenoskou Keitsu Black. I přes vysokou cenu LP je naše hodnocení absolutní.

Hodnocení 100%
 

 

 

 

 

Blu-ray měsíce listopad 2014

 

BR11 2014

Ve Zlínském kongresovém centru, které je jedním z nejlepších akustických sálů v ČR se v roce 2013 zrodilo skutečně pozoruhodné dílo které je následně vydáno na nosičích DVD a Blu-ray v roce 2014. Tarja Turunen s rockovým bubeníkem Mikem Terranou za doprovodu zlínského filharmonického tělesa Bohuslava Martinů a pěveckého souboru Choir z Brna předvedly širokou paletu operních a rockových skladeb v aranžérsky nových a převratných pojetích, které mohou být pro někoho velmi úžasné a jiný je může naprosto odmítnout. My ale nehodnotíme hudební žánry a zajímala nás především kvalita zvuku a v tomto případě i obrazu. Z prvních tónů je slyšet, že se koncert neodehrává na velkém stadionu ale ve špičkové akustice zlínského sálu. Už jsem v tomto sále byl na několika koncertech a živá podání jsou opravdu tak, jak mají být. Srovnání s nahrávkou na disku bylo v podobné atmosféře a poslech takto udělané nahrávky Vás prostě baví. Vše v tomto případě podtrženo špičkovou obrazovou složkou. 140 minut záznamu se vydavateli  e.a.r. music skutečně povedlo. Zvuk kromě sterea nabízí DTS 5.1 a obrazový formát 16:9. Přehrávalo se na OPPO 103D a obraz přenášel projektor Sim2 Crystal Cube.

Hodnocení 100%