Luxman D-03X - čtenář not

 Dnes přinášíme článek zakladatele studia s filosofickým námětem. "Nikdy nenapíšu notu, která by nemilovala vedlejší notu." Těmito slovy vyjádřil svou práci W. A. Mozart. Jakou souvislost má tato fráze s nejnovějším CD přehrávačem Luxman?

 Jinými slovy, Amadeus hovořil o souladu v hudbě, kterou miloval a která milovala jehoTento geniální hudební skladatel, klavírní a houslový virtuos za svého krátkého života (pouhých 35 let) složil 626 děl, opery, symfonie, koncertní skladby pro různé sólové nástroje, komorní hudbu, mše a chorály. Přesto, že od jeho smrti už uplynulo 229 let, jeho hudba je stále živá a objevována novými hudebníky, hudebními tělesy a posluchači.

 Naše generace má tu možnost zaposlouchat se do Mozartovy hudby při koncertech komorních orchestrů, operních představení ale také objevovat jeho milující noty prostřednictvím záznamových nosičů. A právě k této možnosti poslechu se mohou posluchači dostat k Mozartovi nejsnadněji.

 Mozart se nevyjádřil, že píše dokonalé noty ale navzájem se milující noty. Jeho slova chápeme tak, že i perfektně napsané hudební dílo ještě nemusí zasáhnout srdce posluchače. Když jsem dlouho přemýšlel o osobnosti tohoto génia, napadla mě parafráze jeho vyjádření o lásce not v souvislosti s oborem, kterému se již mnohá desetiletí věnuji. Řadím se mezi posluchače spíše v domácích podmínkách a živý koncert navštívím jen občas, hlavně pro atmosféru, kterou nenahradíte ničím. V podmínkách aktivního poslechového studia můžete snadněji, než kdokoli jiný poslouchat prostřednictvím audio systémů velké množství různých konfigurací hudebních sestav.

 Je to obsáhlá partitura not v režii reproduktorů a zesilovačů v mnoha zdrojových podobách. Mohou i tady přispět Mozartova slova k porozumění a lásce k hudbě, kterou doma posloucháme?


 Mozart nenapsal, že píše dokonalé noty, ale milující se noty, a tak i perfektní aparatura v podobě drahých komponentů a reproduktorů nemusí vždy navázat milostný vztah. Téměř dokonalý audio systém tak nemusí pokaždé přenášet emoce a vzrušení (i při poslechu geniálního díla). Jednotlivé části hudebního systému (noty) se nemilují. Záměrně píši "téměř dokonalý", protože ve světě (nejen) hudby není nic dokonalého. *Snad tedy kromě toho Mozarta, který se k hudební dokonalosti přiblížil až nebezpečně blízko. 


 Mozartova spokojenost s partiturou znamenala téměř vždy uvedení geniálního díla s naprostou sladěností s jeho hudebním vkusem. V hudebních knihovnách máme uloženu hudbu, kterou máme rádi a při jejím poslechu buď emoce přichází, nebo nepřichází. V tom druhém případě je někde chyba. Přístup konstruktérů a výrobců audio zařízení ve všech koutech světa se samozřejmě liší a jejich kouzelné krabičky nám mohou přinést dokonalost zvukovou, krásné provedení s vypracovanými detaily věhlasné značky, ale ne vždy emoční prožitek při poslechu hudebního díla. Takových konstrukčních umělců, kteří do svého díla dokážou vtisknout milující noty a svůj produkt tím ještě obohatit, není mnoho.


IMG 3470


 V portfoliu našeho studia máme několik takových značek, kde tvůrci svým dílem vyjadřují nevšednost okamžiku při poslechu hudby. Mezi takové produkty s emoční hodnotou patří i japonský Luxman. Jeho "partitura" již téměř 100 let obohacuje posluchače po celém světě laskavými a nevšedními hudebními dotyky, které dokážou zprostředkovat hudební zážitek s ohledem na emoce každého milovníka hudby.


103091804 1152207798474499 4009020705969519210 o

 * Náš rack s Luxman komponenty. V první polici novinka tohoto japonského výrobce - CD přehrávač D-03X.


 Nejnovějším produktem z dílny Luxman patří i CD přehrávač D-03XPokud máte hudební knihovnu v podobě CD disků, můžete ji obohatit o špičkového čtenáře digitálních not, protože přesné a správné čtení hudebního záznamu vylučuje možnost notový part obejít, doplnit, dopočítat nebo ořezat. Pokud je i následný audio řetězec v souladu s partiturou interpreta, dostaví se skvělý zážitek plný emocí a radosti s poslechu.

Petr Procházka PPHiFi, zakladatel studia