Spouštíme službu praní LP!

 ... a také jsme se právě stali dovozci značky Audio Desk Systeme - specialistu na výrobu ultrazvukových praček vinylů.

  Naše studio již téměř čtvrt století poskytuje svým zákazníkům nejen samotné produkty v oblasti audio a video řešení, ale také cenné zkušenosti s jejich nejlepším provozem pro jejich maximální užitnost. To se vztahuje i na oblast analogového audia, které dnes „vrací úder digitálu“. Gramofony a především gramofonové záznamy na vinylových deskách vyžadují zvláštní péči. Tyto záznamy jsou velmi cenné, slouží jako skvěle znějící nahrávky, ale také jako sběratelské předměty, často nenahraditelné. I při preventivním ošetření a uložení nelze dlouhodobě zabránit kontaminaci prachem a jinými nečistotami. Čištění a šetrná péče o záznam je proto zvláště důležitá pro udržení kvality zvuku a zachování hodnoty.


  Tato péče začíná při nákupu nového titulu, který již z výroby nemusí být dokonale čistý. Společnost Reiner Gläss, stojící za zvukovými dekódovacími systémy, vyvinula profesionální a pohodlnou pračku záznamů - „Vinyl Cleaner “. Vinyl Cleaner pracuje plně automaticky a stanoví standardy z hlediska snadného použití. Nejnovější vývoj v podobě Vinyl Cleaner PRO nabízí proces sušení, který lze spustit nezávisle na procesu praní, optimalizovaný odvod vody a mnoho dalších vylepšení. Vše navrženo a vyrobeno v Německu.


ads zlp   ads zs

*Vinyl Cleaner PRO také čistí vinylové singly ve formátu 7 palců, obrázek vpravo, čistění klasických LP obrázek vlevo.


Jednoduchá obsluha:

Do horního otvoru pro vkládání vinylové desky nalijeme 4,5 litrů roztoku destilované vody a koncentrátu Cleaning fluid, který je součástí balení pračky (2ks), a také lze samostatně dokoupit. (1 koncentrát na 4,5 litrů destilované vody).

"Hlavní kolébkový vypínač se uvede do polohy zapnuto, vzložíte desku a zmáčknete jediné zapínací tlačítko. Za 5 minut je deska oboustranně vyčistěná i usušená."

Deska se vkládá svisle shora do otvoru zařízení a to je spuštěno bílým startovacím tlačítkem. Rozsvítí se žlutá LED a citlivý, intenzivní, automatický proces čištění je zahájen. Přitom rotační čisticí válečky z mikrovlákna a ultrazvuk jemně a důkladně odstraní i ty nejjemnější nečistoty sedící hluboko v drážkách. Během provozu je čisticí kapalina trvale filtrována. Pak dva extrémně výkonné motory zaručují efektivní proces sušení desky. Pokud se po krátké době rozsvítí zelená LED, lze čistou desku vyjmout.


Vinyl Cleaner PRO - jak čistí ultrazvukové vlny?

Fyzický efekt zvaný „kavitace“ je výsledkem generování ultrazvukových frekvencí v kapalině. Během kavitačního procesu jsou ultrazvukovým měničem vytvářeny ultrazvukové „kompresní vlny“. Když se amplituda této zvukové vlny zvýší na úroveň, kde je přerušeno povrchové napětí kapaliny, tekutina se „roztrhne“ od sebe a zanechá milióny mikroskopických vakuových bublin. Tyto vakuové bubliny pak rychle zkomprimují, nebo implodují a vytvoří miliony malých proudů tekutin dost malých na to, aby vyčistily záznam uvnitř nejmenších drážek LP. Tento proces, nazývaný také „mikroagitace“, vytlačuje na povrch LP jakékoli nečistoty.
Konstruktér tohoto návrhu pracoval několik let na nalezení správného množství ultrazvukové energie pro optimální čištění.


Maximální pohodlí

Vinyl Cleaner může oprávněně tvrdit, že je s příjemnou obslužností a dosažením špičkové kvality jedním z nejlepších produktů v dané cenové hladině.
Jeho provoz je jednoduchý a plně automatický, kdy pouze vložíme desku do horního otvoru a stisknutím jednoho tlačítka začne proces čištění a sušení, kdy procesu čištění je signalizován akusticky i vizuálně pomocí LED displeje.
Délku hlavního čisticího procesu lze upravit stisknutím jediného tlačítka, což umožňuje spustit delší cyklus pro silně znečištěné záznamy (cyklus trvá 5 minut).


IMG 1225


Naše poznatky

Vinyl Cleaner používá speciální čisticí roztok. Roztok je šetrný (neobsahuje alkohol), biologicky rozložitelný produkt s vynikajícími čisticími vlastnostmi a vynikajícími antistatickými vlastnostmi. Pouze jedna nádoba koncentrátu čisticí kapaliny - 2 jsou součástí dodávky - stačí k čištění přibližně 100-200 disků (v závislosti na úrovni znečištění disku).
Poznámky: 

  • Vlhký filtr se snadno čistí destilovanou vodou. Interval kontroly mokrého filtru je identický s výměnou čisticí kapaliny.
  • 4 čistící válečky s mikrovlákny jsou mimořádně robustní, a proto je třeba je vyměnit až po přibližně 500 dokončených čisticích operacích.
  • v čističi vinylových desek Audio Desk se nesmí používat jiné čisticí prostředky. Pouze roztok Audio Desk je navržen pro použití v ultrazvukovém čisticím prostředí.

  Předváděcí referenční vinyl LP Friedemann – Saitensprung, který používáme při srovnávání přenosek na různých gramofonech je unikátním hudebním a zvukovým vrcholem. Tuto, snad již 100x použitou desku jsme nejdříve poslechli po standardním očistění Record Brush kartáčkem od Audioquest, který je nejpoužívanějším klasickým nástrojem této kategorie. Skvělý hudební a zvukový zážitek se ale zdaleka nedal srovnat po pěti minutách, kdy jsme na gramofon položili vypranou desku. Scéna se vyjasnila, otevřela a přišel pocit, jako bychom nahrávku slyšeli poprvé. Napadlo mě srovnání, jako kdybychom použili kvalitnější DA převodník při poslechu digitálních nahrávek. U analogu je ale vše jinak a MC přenoska Hana na gramofonu Luxman PD-151 zahrála svůj vrcholný přednes.

 "Proces praní rádi předvedeme u nás ve studiu, a jak bylo psáno v úvodu, spustili jsme nově službu praní vinylů na zakázku. Více v kategorii v našem e-shopu zde."

Petr Procházka, PPHiFi