RECENZE USHER SD-500 DIAMOND

  V květnu jsme slíbili bližší pohled na první vzorek regálového reproduktoru SD-500 Diamond. Tady je!

 

Komponenty, poslechový prostor

  • Pro zahoření i následnou prezentaci jsme zvolili poslechový prostor 20m2 v naší akusticky dobře ošetřené místnosti č.3.
  • Dále jsme použili kabely Cardas Audio jak v signálové cestě, tak k reproduktorům. Jejich trochu živější a ostřejší projev je pro rozehrávání dobrou volbou.
  • Jako zdroj hudby jsme zvolili CD/SACD a připojili přehrávač Denon s výroční edice této značky DCD-A100.
    S Luxman L-550 AX Mark II jsme signálově propojili kabelem Chord Chorus Reference a reproduktorovým kabelem Chord Shawline X.

 Výběru vhodných kabelů do této konfigurace jsme začali věnovat pozornost až po dostatečném zahoření v tandemu s Luxman L-550 AX Mark II. Vycházeli jsme ze zkušeností s těmito značkami v minulosti, kdy zesilovače třídy A s USHER zahrály vždy na výbornou. Já osobně řadím svoje preference nejdříve k zvukovému obrazu a potom teprve, když jsem spokojen, přepínám na hudbu. Čím dříve v mé hlavě k přepnutí dochází, tím dříve věnuji svou pozornost hudbě a užívám si tohoto daru oproštěn od zkoumání kvality nahrávky a řetězce. Při rozehrávání USHER SD-500 za zavřenými dveřmi jsem občas nahlédl a zvuk posuzoval. Nenáročnost zahoření pro Usher neznamená, že není nutné - je důležité u každé sestavy.

Malé repro s velkou "hudební duší"

 Otázka, zda je vůbec možné, aby tak malý reproduktor hudebně uspokojil i náročné posluchače mne provázela už při prvním vybalení z krabice. U regálovek je tomu tak vždy. Buď překvapí nebo je ve studiu neprezentujeme.  Abych se soustředil spíše na hudbu, začínám tituly, které často neposlouchám. Je to přesně ta situace, kdy nic nesrovnávám a jen objevuji nové hudební pasáže.


usherdadAs


  SACD kompozice vokální, jazzové a vážné hudby, kterou pro Denon vytvořil STS DIGITAL, jsem poslechl jako první, abych vyloučil případné zvukové nešvary nahrávky. Hned první track Toccata e Fuga in D mineur od J.S.Bacha, která určitě svým frekvenčním rozsahem především nejhlubší oktávy varhan překvapila vyrovnanou a velmi překvapivou hudební pestrostí. Od malých reproduktorů určitě neočekáváme basovou odezvu sloupových reproduktorů ale SD-500 velmi příjemně a uceleně zvládá i tento hudební žánr. Velký objem nejnižší oktávy tady nečekejte, ale když v hudbě chybí tato informace je to příjemnější, než nezvládnutá reprodukce basů v poslechovém prostoru s nedostatečnými akustickými vlastnostmi.

Jak zvládne Rock & Jazz?

 V případě jazzové a vokální hudby je už tento malý USHER vyloženě partnerem a nic nechybí, ani nepřečnívá. U rockové a metalové muziky (vystavěna na základu basa/bicí) všeobecně platí, že velký reproduktor je ten správný reproduktor - fyzika (resp. objemovost šasi reproduktoru) obejít nejde. Na rytmickou linku velkého bubnu, virblu, basy a činelů je zapotřebí velký frekvenční rozsah s mimořádně dobrou odezvou. Ta se dostaví s velkými sloupovými reproduktory ale i s odpovídajícím zesilovačem, který bez limitace reproduktory uřídí. Nebo ne?

 V případě USHER SD-500 určitě akustický tlak na prsou nečekejte, ale rockovou hudbu si v pohodě zahrajete, pochopitelně bez nejnižší oktávy ale s plnou a vyrovnanou charakteristikou i bez zesilovače kategorie „elektrárna“.

  Luxman L-550 AX Mark II takovou „elektrárnou“ určitě není, ale se svým výkonem 2x 20W (8Ω, 2x 40W 4Ω) v čisté třídě „A“  rozproudí krev každého rockera, který si dokáže bez újmy na zdraví nejnižší sub-basovou složku domyslet.

 USHER SD-500 i při své velikosti dokáže basovou složku rockové hudby vykreslit velmi čitelně a v prostoru kolem 20m2, kde by ani nižší frekvence neměly patřičný prostor k realizaci, dokáže svým zvukovým obrazem přinést přidanou hodnotu čistoty, zřetelnosti a vyrovnanosti s obsahem nižších a středních frekvencí s pocitem, že nic nechybí a nepřečnívá.

 A právě tento pocit nás ukotvuje v pozici posluchače hudby a ne v pozici hledače zvuku. Spojení Luxman – USHER tedy obohacuje zvukový rejstřík našeho studia. Tito dva audio partneři jsou v perfektní symbióze.

Co jsme vše poslouchali?

 Kromě Bacha se dostalo na Yello, Pink Floyd, Genesis, Queen, Marillion, Camel, Al Di Meola, Ritenour,  Stanley Clarke i Hanse Zimmera.

Stručná anotace na závěr

 Napříč hudebními žánry USHER SD-500 zvládá s grácií většinu hudební produkce a neurazí ani v případě reprodukce větších hudebních těles, které ale mají svou dominantu ve velkých poslechových prostorách s velkými reproduktory. USHER je variantou pro posluchače, kteří velkým prostorem nedisponují a chtějí i ve skromnějších podmínkách referenční hudební zážitky. Ty se dostaví a navíc gradují při správné volbě zesilovače, jakým je bezpochyby Luxman.


IMG 5242  61722046 853663714995577 292202237353000960 o

 A jako vždy, pokud máte zájem o prezentaci nejen těchto reproduktorů, neváhejte nás kontaktovat!


 VÝHODY   NEVÝHODY
cena

- někomu nemusí sednout design                             

skvělá "symbióza" se zesilovači Luxman                         - pro využití plného potenciálu potřebují                            
adekvátní zesilovač

+ autentický přednes všech žánrů včetně
toho nejnáročnějšího - metalu
- nejnižší frekvence nemá takový objem jako
u sloupových reproduktorů
povedený comeback značky Usher  
Verdikt PPHiFi studia:
Se správným zesilovačem se rozhodně jedná o jedny z nejlepších regálovek okolo 50tis Kč na trhu.
Nemá problém ani se středně velkými místnostmi. Usher zkrátka nezklamal.    93%

 

 pearlCC

Cabasse Pearl ve studiu!

bwnews877

Nové B&W 606 a 603 v PPHiFi

VINYLSDDD

TYP NA DÁREK? VINYL!

ls50oia

Návštěva sídla McIntosh v USA

newR22

Nová řada R od KEF v PPHiFi

 6kaAA

Šestá poslechovka v PPHiFi!


wallfb