Game of Thrones po 595 dnech

  Po necelých 600 dnech se vrací nejpopulárnější seriál světa s poslední 8. sérií. Co si o tomto seriálu myslíme my? A na jaké alternativy se dívat?

Talk-show pro dospělé

  Rozhodně se jedná o jeden z nejpropracovanějších seriálů, ať už se bavíme o kvalitě scénaře, výpravě či efektech. HBO ze začátku vsadilo na nekonečné vyšperkované dialogy na úkor akce, která byla zastíněna rozpočtem a vším ostatním. Kostýmy, výprava, atmosféra, interiéry, detajly - zde se rozhodně nešetřilo. V první sérii byla akce prakticky vynechána, dočkali jsme se jen tříminutového souboje na meče Jaime Lannister vs Eddard Stark, a potom podobného souboje Bronna na Orlím hnízdě. Bitva v Šeptajícím lese byla vynechána - HBO v té době ještě riskovat nechtělo. Pravděpodobně kvůli zkušenosti z jejich starším počinem stejných kvalit - seriálem Řím. Ten skončil po druhé sérii právě kvůli nedostatku financí.

... i pro předškoláky

 První pořádné akce v podobě námořní bitvy jsme se dočkali až v 19. díle (S02e09) v epizodě Blackwater. Ruku na srdce, do té doby byl seriál jedna velká talk-show pro dospělé. U fráze "seriál pro dospělé" se na chvíli pozastavím. Před pár lety jsem šel kolem školky, kde malé pětileté děti rozebíraly nový díl GoT. Úsudek o inteligenci rodičů nechť si udělá každý sám, mě to ostatně NEpřekvapilo...

Podobnost s Jackem Bauerem

  Styl vlastní tvorby HBO všichni známe - velmi pomalý rozjezd platí pro téměř všechny jejich seriály. S dokonalou atmosférou a postupnou gradací potom zvraty působí s o to větším důrazem. Ano, seriál jsme si oblíbili i kvůli šokujícím cliffhangerům a úmrtím hlavních postav. Nejepičtější momentem pro nás zůstává rudá svatba. Zde jste si možná všimli, že na konci titulků nehrála hudba pro zvýšení "wow efetu" diváka. Tento "nástroj" pravděpodobně poprvé použili tvůrci staršího seriálu 24 hodin, většinou při smrti některé z hlavních postav na konci epizody. Ano, pokud jde o vyvražďování postav a do extrémů jdoucích zvratů v seriálech, Hra o trůny rozhodně nebyla první.


jarvis 5ca3184c498ec2457142f7cd

* Hlavního padoucha a nejděsivější postavu v nejpopulárnějším seriálu světa hraje Slovák Vladimír Furdík, aktuálně bydlící v Olomouci.


Po(se)sun kvality 

 Zde nastal podle nás zlom. Seriál se začal pomalu ale jistě soustředit na akci. Sedmá série již rozhodně šla zařadit mezi akční fantasy seriály, nejinak tomu bude u série poslední. V některých dílech jde logika stranou, to samé platí i o kvalitě scénáře. Například epizoda 07x06, ve které si přivlastnil Noční král (kterého mimochodem hraje Slovák*) draka Viseriona. Z Černého hradu byl vyslán na Dračí kámen havran s žádostí o pomoc pro Daenerys. Havran i draci by ale museli letět rychlostí vyšší než Concorde aby vše stihli za jeden den. Mezitím armáda mrtvých čekala u jezera, které mrzlo až podezřele pomalu. A opravdu pochybujeme, že by Černý král byl tak hloupý a nevěděl za jak dlouho zamrzne voda. Tvůrci od 6. série zkrátka sázejí na epické bitvy, efekty, hlavní postavy vstávají z mrtvých a seriál již rozhodně není tak promyšlený jako na začátku. Nenechte se mýlit, stále jde o náš nejoblíbenější seriálpokud bychom dělali recenzi, bez váhání dáváme 10/10. Podobný seriálový počin totiž jen tak někdo znovu nenatočí. Game of Thrones je seriálový "masterpiece".

Alternativy

  Jaký podobný seriál bychom doporučili? Konec osmé řady je přeci jen na dohled.

Spartacus Blood and Sand. U tohoto seriálu Starz se nenechte odradit ze začátku vynuceným násilím (v některých případech značně převyšující GoT). Od poloviny první série tak pomalu začnete tušit, že si seriál nezadá co se týče intrikování a promyšleností děje s GoT. 

Řím. Očekávejte kvality stejné úrovně jako GoT. Kostýmy jsou vyšperkované, to samé platí o hereckých kvalitách, scénáři a zvratech. Ty sice díky učebnicím dějepisu známe, i tak na nás ale působily neskutečným dojmem. Počítejte ovšem s ještě větším minimem akce než u GoT. Zde se v 99% jen mluví a mluví. 


 

 cabmain11A

5 nejlepších repro podle nás

bwnews877

Nové B&W 606 a 603 v PPHiFi

VINYLSDDD

TYP NA DÁREK? VINYL!

clMC12

Návštěva sídla McIntosh v USA

newR22

Nová řada R od KEF v PPHiFi

 6kaAA

Šestá poslechovka v PPHiFi!


wallfb