Recenze DUNE HD PRO 4K

   Vybíráte rychlé multimediální centrum, které přehraje naprosto vše? Za rozumnou cenu (8 050,- Kč) s podporou 4K 60Hz, kodeku x265 nebo i streamingu SACD? Jedině Dune. Na trhu nemá konkurenta.

  Rovnou se přiznáme, že si skoro vždy vybíráme k recenzím produkty, u kterých zaslouženě nešetříme chválou a kladným hodnocením. Ani v případě Dune neuděláme vyjímku. Je to i logické, produkt, který nás nezaujme si ani na náš sklad nevezmeme a recenzi k němu důvod dělat nemáme. 


Provedení

  Na rozdíl od nejvyšššího modelu této značky zde někteří uživatelé uvítají opravdu kompaktní rozměry. Velkou výhodou je i absence aktivního chladiče - komponent je tedy naprosto tichý. Provedení tedy minimalistické, design ovšem povedený a velmi čistý. Rozhodně nebude dělat ve vašem HiFi stolku ostudu. A co vůbec tato malá (19 x 14cm) krabička umí?


44187197 718983248463625 5883269523733217280 o


Od 4K po DSD

  S trochou nadsázky můžeme říct, že Dune přehraje vše. Co se týče videa, zvládne všechny běžné soubory jako ruské mkv, ISO, MP4, AVI, m2ts, HEVC kodek s podporou pro 1 bilion barev, 3D videa, audiofilské HD audio 24-bit/192 KHz. To vše až do nejvyššího 4K rozlišení s 60Hz a HDR. V audiu nás překvapila podpora přehrávání SACD souborů - dsd a dsf (až do 512!). Vždyť tuto schopnost má opravdu jen mizivé procento hudebních přehrávačů v cenách okolo 100tis Kč (např. téměř dokonalý Lumin). Ani nejdražší streamer značky Burmester přesahující cenu 1mil Kč neumožňuje streamování v DSD. Dune v ceně 8 050,- Kč ho zvládá, a tím se z něj stává nekompromisně  "všepřehrávající multimediální centrum" - jediné svého druhu na trhu.


Uživatelské prostředí

  Perfektní, plně nastavitelné, rychlé a uživatelsky jednoduché na ovládání. Tak by se dalo ve zkratce definovat procházení aplikacemi, přehrávání a celková obsluha tohoto přístroje. Pokud srovnáváme se streamery značek jako je Sencor či Panasonic, okamžitě si všimnete rozdílu v rychlosti, o kterou se stará 2GB RAM a hlavně čtyřjádrový procesor Realtek RTD1195. Ten se mimochodem používá i do výkonných NAS serverů nebo routerů.


Rychlost - praktický příklad

   Rychlost DUNE si dovolíme uvést na příkladě. Přehrávali jsme z USB externího pevného disku náročné UHD video o velikost 60GB ve 4K rozlišení a kodekem x265, 8bit. Film se začal přehrávat zhruba 2 - 3s po jeho otevření ze složky. V rámci testování jsme se zkusili posunout na konkrétní čas - skočit z první minuty videa na první hodinu. Posun byl okamžitý - nečekáte ani půl vteřiny. Srovnávali jsme již mnoho přehrávačů ale něco tak rychlého jsme viděli poprvé. Určitě si tedy dokážete představit, jak rychlé je procházení mezi položkami v menu. 

  Dune tedy nechává (nejen) v rychlosti konkurenci daleko za sebou. Samozřejmě, pokud se bavíme o doslovném streamování videa (přes LAN z NAS serveru nebo např. z Netflixu) svou úlohu v rychlosti odezvy během načítání bude hrát i rychlost internetového připojení a kvalita síťových prvků. Doporučujeme rozhodně 1Gbit router, alternativně ethernetové kabely CAT7. Dune umí samozřejmě i Wi-Fi, součástí balení jsou 2 anténky. Za nás ale doporučujeme používat LAN připojení. Plynulé přehrávání 4K (i 1080p) přes Wi-Fi realizovatelné není. Bezdrátově tedy jen 720p video či hudbu.


Titulky

  Mnoho (i když menšina) uživatelů nedá dopustit na filmy v originálním znění s českými titulky. Stejně jsme na tom i my ve studiu - vždyť herec hraje i hlasem! Jakýkoli dabing je podle nás téměř vždy o kompromisu  a film či seriál si neužijete na 100%. Samozřejmě kromě skvělého Františka Filipovského v Četníkovi ze Saint Tropez, kde jeho představitel ostatně i sám uznal, že český dabing je lepší než jeho originál. Konkurenční přehrávače v tomto směru na uživatele neberou moc ohled, do nastavení sice podporu titulků dají, to je ale asi tak všechno. Ještě teď si vzpomínáme na trisktní podporu prvních streamerů, kde sice titulky šly, naše diakritika ovšem ne **. Titulky jsou u konkurence zkrátka jen do počtu. U Dune je tomu jinak.


c57f581a60 10708600 o2

* Jeden z mála filmů, který se nám líbí v českém dabingu více než v originálu. Tento fakt uznal i sám Louis de Funès.


  Všechny komponenty Dune umí měnit barvu, pozici, font a v neposlední řadě velikost titulků *. Představte si, že máte velkou uhlopříčku TV a nemáte možnost si adekvátně zvětšit ve stejném poměru i titulky. S Dune to není problém. Dune se v tomto ohledu chová více jako počítač a my neznáme jiný přehrávač, který má tuto "titulkovou vlastnost".


* Tato možnost je trochu skrytá, nehledejte ji v hlavním nastavení. Během přehrávání filmu stiskněte tlačítko "subtitles" a pak dejte "možnosti". Podle legendy potom upravíte, co potřebujete. Nastavení zůstane trvale v paměti i pro ostatní videa.
** Pokud se vám nezobrazuje správně česká diakritika, v hlavním nastavení naleznete volbu procesingu - zde je nutno zadat jazyk titulků na středoevropský 1250.


Shrnutí

  Dune HD Pro 4K jasně ukazuje, jak má vypadat multimediální centrum. Po smrti značky OPPO využívá šanci a neskrývá ambice stát se úplnou špičkou i ve světě high-endu. Má nějaké nedostatky? Kategoricky se nejedná o Blu-Ray přehrávač, proto mu můžeme odpustit chybějící optickou mechaniku. Pokud ovšem Blu-Ray mechaniku chcete, a mohl by to být jediný odrazující aspekt, můžete použít jakoukoli počítačovou externí USB mechaniku - Dune s ní umí pracovat! Jistě jste již pochopili, že se jedná o nejlepší multimediální centrum - v mnoha ohledech nejlepší na světě. Pokud jsem minule dal perfektním aktivům Genelec G Three absolutní hodnocení, dnes musím také - v tomto případě nemůžu jinak.


 Zaujala Vás naše recenze? Máte zájem o přehrávač značky Dune ale chcete si ho nejdřív sami vyzkoušet? Objednat se na prezentaci v otrokovickém studiu můžete na tel. 603 581 305, popř. na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Ing. Procházka Petr, PPHiFi


 VÝHODY   NEVÝHODY
přehraje vše z videa a audia

- nic                                                               

+ plynulé 4K, 60hz, HDR, x265
+ nejrychlejší odezva v uživatelském
prostředí s jakou jsme se kdy u 
přehráváčů setkali
 
Android aplikace (Netflix, O2TV, webový
prohlížeč, Tidal, Spotify, YouTube...)
 
bezkonkurenční možnost nastavování
titulků ve videu (velikost, pozice, barva, font)
 
podpora USB disků, flash, NAS  
podpora USB externí optické Blu-Ray
mechaniky
 
bezkonkurenční poměr cena/výkon
+ nadstandartní podpora SACD (dsd, dsf)  
čistý minimalistický design  
čtečka SD karet, 3 USB porty  
Verdikt PPHiFi studia:
 Komplexní řešení pro uživatele, kteří hledají jednoduchý, rychlý a "všepřehrávající" zdrojový
komponent. Podpora DSD v přístroji za 8tis, bezproblémové přehrávání 4K, rychlost a perfektní
nastavování téměř čehokoli. 100%

odkaz na recenzovaný produkt Dune HD Pro 4K

všechny multimediální centra značky Dune


 mciA

McIntosh MA 252 ve studiu!

prague main17

Máme kino i v Praze! 

trinXD

TRINOV v PPHiFi!

clMC12

Exkurze McIntosh v New Yorku

 AAAxAAABB

B&W 702 S2 ve studiu!

 6kaAA

Šestá poslechovka v PPHiFi!


wallfb