Genelec G Three - recenze

    Od tohoto týdne máme v PPHiFi studiu v Otrokovicích k trvalé prezentaci aktivní reproduktory  ze stáje finské značky Genelec. Hledáte vhodné reproduktory k PC a očekáváte od nich nekompromisní zvukovou kvalitu blížící se vyšším třídám? 

 

G One, Two vs Three

   Genelec není v ČR příliš známou značkou, v tomto případě nás to o to více mrzí. Firma působí na trhu již přes 40 let a zaměřuje se pouze na výrobu aktivních reproduktorů a subwooferů. Výrobce, který se věnuje pouze tomuto konkrétnímu segmentu tak má logicky v této problematice jistě větší přehled než konkurenční značky, které vyrábí vše - od přehrávačů po sluchátka. U Genelecu to platí dvojnásob. Ve studiu jsme dlouhodobě testovali modely G One , Two  a nyní  přišel na řadu G Three. Již malé G One překvapí svým přednesem, skoro si říkáte, kde se z těchto malých "skořápek" bere tolik energie. To je ostatně při poslechu hlavní poznávací znamení každého aktivního monitoru od Genelecu - energie, zábavnost a překvapující dynamika.


genelecalls

 

* porovnání modelů řady G


  Rozdíl mezi G One vs G Two se dá předvídat již při porovnávání velikostí skeletů. G Two jsou zkrátka již bytelné, těžké reproduktory a větší průměr středobasového měniče se postará o dvojnásobné zlepšení basové složky oproti One. Vzhledem k tomu, že Three mají oproti Two dvakrát více výkonu, dvojnásobné zlepšení "zvukové výslednice" jsme očekávali i při konfrontaci těchto dvou modelů (G Two vs G Three). Rozdíl je ale ještě větší, troufnu si říct o více než dvě třídy. Pro zlepšení basů u G Two jsme použili aktivní subwoofer v ceně 34tis Kč (Genelec  F Two), u G Three již subwooferová "pomoc" není potřeba, hrají lépe než dvojky se subwooferem! 


  G One  G Two G Three
Frekvenční rozsah:  73Hz-21kHz(- 3dB) 65Hz-21kHz(- 3dB) 55Hz-21kHz(- 3dB)
Citlivost: 93dB/1m 95dB/1m 100dB/1m
Výkon: 24W (pár) 40W (pár) 80W (pár)
Vstupy: RCA RCA  RCA, XLR

Zprovoznění

   Ať již plánujete reproduktory připojit k počítači nebo TV, stačí je mezi sebou propojit RCA/XLR kabelem a zasunout do Jack 3,5mm výstupu. Nejedná se o pasivy, zesilovač mají již v sobě, proto každý reproduktor potřebuje zapojit 220V kabelem do zásuvky. Doporučili bychom i lepší síťové kabely (např. od Audioquestu), bohužel jejich obvod před koncovkou je příliš tlustý a nevlezou se do zástrčky.  220V kabel se ovšem připojuje vertikálně zespodu do konektoru nahoru. Netrčí tedy do prostoru, jako v případě vodorovného zapojení. Součástí balení jsou 220V kabely (bílé nebo černé dle zvolené barvy reproduktorů), ovšem propojovací kabely RCA již ne - na to je třeba při nákupu myslet.


IMG 4409


Dokonalé ISS (inteligentní automatické zapnutí při detekci signálu)

   ISS je velmi oceňovaná vlastnost každého aktivu od Genelec. Díky této funkci se nemusíte starat o vypínání/zapínání reproduktorů, vše za vás dělají sami. Pokud máte reproduktory připojeny, automaticky se zapnou při detekci signálu. Po hodině neaktivity se naopak samy vypnou do režimu standby. V praxi to funguje téměř dokonale. Pokud dlouho nejste u PC, reproduktory jsou ve standby a vy pustíte skladbu, reproduktory se okamžitě zapnou. V porovnání s G Two  a G One je samozapnutí okamžité, u nižších modelů trvá 1 - 2s. Krátký zvuk, který oznamuje zapnutí je také trochu odlišný oproti One a Two. Od trojkového modelu je možné ISS zapnout a vypnout na zadní straně pod bassreflexem. Pozor, z výroby je ISS vypnutý, doporučujeme tuto funkci zapnout. Pokud nechcete tuto funkci využívat, reproduktory lze na zadní straně zapnout/vypnout manuálně velkým tlačítkem.


IMG 4411


Co jsme poslouchali?

   Genelec G Three je dá se říci pro počítač High-Endový reproduktor a určitě si zaslouží i adekvátní hudební zdroj. Poslouchali jsme několik skladeb s vysokými hodnotami Dynamic Range. Pro přehrávání bezztrátových .flac používáme nejvíce Tidal. Naše hlavní testovací skladby jsou:

  • Yello Drive Driven - Naše nejvíce naposlouchaná testovací skladba. Velmi často hraná na High-End výstavách ve světě. (.flac) 
  • TOTO - Africa - Milujeme tuto skladbu. Vrchol 80. let v hudebním světě. (.dsf - streamované SACD se čtyřnásobně větším datovým tokem oproti .flac)
  • Laurie Anderson - My Compensation - Ideální "skladba - úlet a šílenost" pro zjištění maximálního potenciálu prostorovosti, dynamiky, předozadního prostoru a basů u sestav. (.flac)
  • Al Di Meola - Race With Devil on Turkish Highway - Velké množství detajlů a impozantní začátek. (.flac)
  • Eminem - Without Me - Sestava musí umět všechny žánry, včetně hiphopu. Tato skladba se navíc překvapivě blíží k audiofilským kvalitám. (.flac)
  • Dire Straits - Sultans Of Swing - Pravděpodobně nejznámější song slavné skupiny. (.dsf - streamované SACD se čtyřnásobně větším datovým tokem oproti .flac)
  • Pink Floyd - Another Brick In The Wall, Pt. 2 - Naprostá klasika. (.dsf - streamované SACD se čtyřnásobně větším datovým tokem oproti .flac)

Zvuk

    Zvukový výsledek je perfektní. Větší skelety dávají potřebný prostor pro funkci velkého středobasového měniče. Objem basů vás dostane již při prvním poslechu. Vysoká citlivost s dostatečnou výkonnostní rezervou - přesně to umí Genelec zužitkovat jako žádný jeho konkurent.  Ruku na srdce, někomu se nemusí líbit design. Genelec ovšem nezvolil zaoblené hrany a tvar náhodně, ten je výsledkem několikaletého vývoje. Hlavním úkolem bylo vylepšit vyzařovací charakteristiku, Genelec tuto technologiii nazval MDE (Minimum Diffraction Enclosure). Cílem MDE je co nejlépe "usnadnit" cestu zvukovému vlnění. Zjednodušeně řečeno, zaoblené hrany zamezují šíření zvuku do tzv. geometrického stínu (v hudbě nežádoucí difrakční jev). Genelec tuto technologii kombinuje s další funkcí - DCW (Directivity Control Waveguide). Ta má na starost kontrolu směrovosti zvukových vln a kmiten vycházejících z reproduktoru. Tím se eliminují nežádoucí zvukové odrazy v místnosti. Díky tomu jsou zvukové prvky (např. úder paličky na buben) přesné, rychlé a konkrétní.


IMG 4416

* gumové antivibrační podložky


  Reproduktory zvládnou vyvinout akustický tlak okolo 100 dB (+- 5dB v závislosti jak daleko od nich posluchač sedí). Při hlasitém poslechu (který je relativně ještě pro lidské ucho příjemný) lze pocítit akustický tlak na hrudi - tuto schopnost zvládli G Two se subwooferem, G Three bez problémů i bez něj. Jak jsem již psal, subwoofer je zde pro stereo poslech zbytečný, s ním by již bylo "přebasováno".


Design a zpracování

   Jak jsem již zmínil, design se někomu nemusí líbit. Neurazí ani neosloví. Skelet tvoří masivní hliník, oba měniče jsou chráněny ocelovou mřížkou a na zadní straně nalezneme bassreflex. Monitory leží na speciálních gumových podložkách eliminující vibrace - Genelec tyto podložky nazval Iso-Pod. Jedná se o odolný pogumovaný materiál, nemusíte se tedy bát, že by se časem ošoupal či deformoval. Reproduktory na něm pevně drží a podložka je k nim přišroubovaná. Během přenášení reproduktorů se tedy nemusíte bát, že byste podložky museli přidržovat. Reproduktor díky ní navíc může být snadno natáčen vzhůru či dolů.


Vhodnost k PC stolu?

   Pár slov určitě musím věnovat vhodnosti reproduktorů ke klasickému PC stolu. Ne každý velký aktiv se hodí na počítačový stůl - posluchač je totiž k reproduktorům velmi blízko. U Genelecu to nevadí, jeho reproduktory jsou pro tento účel přizpůsobeny. Vhodná vzdálenost je tedy více než 0,6m - nikdo pravděpodobně ani blíže k monitoru nesedí. Měli jsme menší obavy, že G Two jsou pro PC stůl kvůli rozměrům tak akorát a G Three budou již příliš zvukově objemné vzhledem ke vzdálenosti, ze které budeme poslouchat. Obavy byly zbytečné, G Three jsou více než vhodným aktivním monitorem pro většinu PC stolů a blízký poslech.


IMG 4419


 Jedině s Audioquest DragonFly Red!

      Rozhodně doporučujeme investovat do D/A převodníku značky AudioQuest - DragonFly Red nebo Black. Samozřejmě, reproduktory hrají perfektně i bez něj, proč je ale neposunout ještě výš? Pokud G Three plánujete používat na PC, je třeba si uvědomit, že základní deska má integrovanou zvukovou kartu v ceně pár set korun. DragonFly tedy zapojíte k PC přes USB a máte externí zvukovou kartu ve vynikajícím poměru cena/výkon. Celkově se tak dostanete na výrazně lepší zvukový výsledek - detajly a dynamika jsou na tom ještě o jednu třídu výše. S ohledem na jeho nízkou cenu je DragonFly doslova povinností.


Ve studiu dlouhodobě prezentujeme rozdíl se zapojeným převodníkem a bez něj. To samé platí i pro síťové filtry. Objednat poslech můžete na tel. 603 581 305, popř. na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


   "Genelec G Three je králem aktivních reproduktorů ve své ceně. V případě zájmu si ho můžete přijít poslechnout do našeho otrokovického studia!" Ing. Procházka Petr, PPHiFi


 VÝHODY   NEVÝHODY
perfektní objem basů

- nenalezeny                                             

+ konkrétní přímý velmi kvalitní zvuk    
+ detajly ve zvuku  
dynamika  
ISS (inteligentní automatické zapnutí
při detekci signálu)
 
+ okamžitá rychlost ISS  
hrají výborně již během první hodiny
poslechu (není třeba "zahořovat")
 
+ poměr cena/výkon  
+ v této ceně nemá konkurenta  
hřejí minimálně  
spolu s D/A převodníkem DragonFly
předvádí neskutečně zábavný dynamický
přednes.
 
Verdikt PPHiFi studia:
Poprvé v recenzi dávám absolutní hodnocení, tento finský sympaťák si ho zkrátka zaslouží! Subjektivně někomu
může vadit design, o to víc si ho však zamilujete již při prvním poslechu.
Král aktivních reproduktorů do 50tis Kč. 100%

odkaz na recenzovaný produkt Genelec G Three

všechny aktivní reproduktory značky Genelec mciA

McIntosh MA 252 ve studiu!

prague main17

Máme kino i v Praze! 

trinXD

TRINOV v PPHiFi!

clMC12

Exkurze McIntosh v New Yorku

 AAAxAAABB

B&W 702 S2 ve studiu!

 6kaAA

Šestá poslechovka v PPHiFi!


wallfb