Burmester 911 MK3 v PPHiFi!

   Se značkou Burmester   má naše studio dlouhodobé zkušenosti. Ode dneška testujeme dva komponenty této značky - "půlmilionový" předzesilovač Burmester 911MK3   a CD přehrávač Burmester 089 Top Line v podobné cenové kategorii.

   Zatím jsme neměli dostatek času na delší poslech, již z prvních tónů jsme maximálně spokojeni. Lze vlastně čekat něco jiného od této kultovní německé značky? Vysoká hodnota Damping faktoru a výkonu ho předurčuje k maximálním výsledkům v poměru výkon/cena. CD přehrávač Burmester 089 v ceně 459 000,- Kč je rozhodně jedním z nejlepších CD přehrávačů na světě a odpovídá názvu své řady - Top Line.


 IMG 3162  IMG 3176

IMG 3196


   Tolik, ke stručnému představení nejnovějšího přírustku v našem studiu v Otrokovicích. Pokud se chcete o kvalitách této německé značky přesvědčit na vlastní uši, objednejte se na prezentaci - mailem či telefonicky (603 581 305). Jsme studio s ŠESTI poslechovýMI místnostmi a naleznete u nás domácí kino, jediné svého druhu v ČR. Jsme jedno z největších a nejstarších HiFi studií - již přes 22 let na trhu. Ing. Procházka Petr, PPHiFi


BONUS K ČLÁNKU: Exkurze PPHiFi do sídla Burmester

   Německá firma Burmester (ceník zde) je mezi audiofilskou veřejností po celém světě známá jako výrobce nekompromisních High End audio komponentů a systémů. Naše návštěva této společnosti v srpnu 2017 tedy byla při výročí 40 let svého vzniku. Uvnitř článku se budeme podrobně věnovat tomu nejlepšímu, co jsme si z exkurze odnesli.

   Od roku 1977 "Burmester Audiosysteme" vyrábí špičkové audio komponenty na nejvyšší úrovni audia - High-End, včetně doplňků - stolků na komponenty. Od počátku bylo cílem dosažení zvuku nejvyšší kvality, technologické inovace a designu. Dle zakladatele společnosti Dietera Burmestera: "Mým cílem jako hudebníka a inženýra je, aby nadšenci hudby zapomněli, že poslouchají svou hudbu prostřednictvím elektronického zařízení."


b1s

* Ukázka jedné z mnoha variací velmi kvalitních stolků vyráběných společností Burmester 


   Společnost se dlouhodobě řadí mezi desítky luxusních značek na úrovni LuxmanuBower&Wilkins nebo McIntoshe a v žebříčku Ernst and Young dosáhla v roce 2012 pozici na druhém místě. Burmester Audiosysteme založil elektronický inženýr a hudebník Dieter Burmester. Po vytvoření zesilovače, který byl určen pro jeho osobní potřebu, ho přátelé přesvědčili, aby svou dovednost využil profesionálně. Dnes je Burmester jedním z nejuznávanějších značek mezi zákazníky, tvůrci a producenty po celém světě. Firmá má také marketingově příjemnou politiku: pro stávající i budoucí majitelé komponentů Burmester je zde nadstadarní služba garance servisu na mnoho let, včetně seřízení přístroje dle výstupních měřících protokolů z archívu či upgrade přístroje dle novějších technologií.

Průběh exkurze

   Vývoj, precizní ruční výroba a výstupní kontrola (plně zátěžový jedno až dvoutýdenní test, poslechové testy a měřící protokoly) každého výrobku, probíhá pod jednou střechou berlínské továrny, sídla firmy Burmester, kde mimo jiné najdete i muzeum Burmester.

   Naše prohlídka továrny zahrnovala návštěvu jednotlivých továrních pracovišť a poslech dvou referenčních sestav, systému Phase3 a na závěr poslech ozvučeného automobilu (11 reproduktorů + subwoofer). Továrna má desítky výrobních hal, a několik školících a poslechových místností. Společnost Burmester nabízí tři přizpůsobitelné produktové řady: Reference Line, Top Line, Classic Line, a samostatný systém Phase 3, které jsou speciálně navrženy pro interiér vašeho domova, kanceláře nebo i specializovaných zakázkových systémů - např. pro ozvučení jachet. Jak jsme již psali, Burmester se také specializuje na reproduktory do automobilů, se zaměřením na značky vozů Bugatti, Porsche a Mercedes Benz.


b77sb78s

* kvalita výroby je u Burmesteru vždy na prvním místě


Dolby Atmos v autech??

   V poslední jmenované značce (Mercedes), zaparkovaném před firmou jsme poslouchali různé zvukové režimy prostorových variant a výsledek byl velmi zajímavý. Zákazník si může vybrat několik modelů reproduktorových "vestaveb" do aut, řádově od 8 000 €. Pro nás v rámci exkurze vybrali Mercedes řady A s celkem dvanácti reproduktory (11 + 1 subwoofer umístěný v zadní části auta). Uživatelské prostředí je opravdu barevné. Lze si zvolit přímo na displaji palubní desky několik možností poslechu hudby. Můžou tak například hrát pouze reproduktory na pozici řidiče, spolujezdce nebo u všech dohromady. Vybírat lze také z předdefinovaných equalizovaných profilů - pro hlubší basy, mluvené slovo, pure režim apod.

   Zeptali jsme se rovnou, zda lze přes palubní desku pustit film a u něj zvolit surroundový režim kina 11.1. Bylo nám potvrzeno, že to není problém, 11.1, TrueHD 7.1 nebo DTS 5.1. filmy lze tedy přehrávat i v autě včetně videa na palubní desce. Dle slov manažera lze v budoucnu počítat i s podporou Dolby Atmos. Mercedes má totiž reproduktory i navrchu ("stropní"), takže je jen otázkou času, než si na své příjdou i skalní (resp. ti nejskalnější) zájemci o 3D zvuk v "automobilovém kině". Pokud Vás zajímá doba přehrávání hudby s tímto ultra výkonným reproduktorovým systémem při vypnutém motoru, tušíte správně. Automobil Vám bude hlásit téměř vybitou baterii a potřebu nastartování již po 30 minutách poslechu. Hudba se samozřejmě vypne inteligentně sama zavčasu, systém nenechá baterii vybít úplně.


auto2sauto1sauto3sauto4s

* palubní deska, zadní reproduktor, boční reproduktor, subwoofer v kufru


Referenční prototyp vlajkové lodi a streamer za milion korun

   To, co nás (a pravděpodobně všechny zůčastněné) zaujalo ze všeho nejvíc je vlajková loď značky. Jedná se o (zatím) jediný pár reproduktorů vyrobený na světě. Prototyp reprosoustav tvořících novou vlajkovou loď firmy jsme poslouchali zhruba hodinu a výsledný zvuk jednoznačně překonal naše očekávání. Zdrojovým komponentem byl navíc Brumester Audiosysteme 111 - streamer v hodnotě 1 000 000,- Kč. Manažer nás dokonce nechal vybírat, jaké skladby chceme pouštět přes službu Tidal a Qobuz. Uživatelské prostředí ovládací aplikace (na iPadu) je na dobré úrovni - rozhodně tak nečekejte řádkový výpis při výběru skladeb nebo alb. Vše je doplněno o obrázky z coverů a podtrhnuto líbivým designem aplikace. Bohužel, streamer v ceně milionu korun neuměl streamovat DSD (resp. SACD), což je opravdu škoda. Zvlášť, když víme, že přidání této podpory formátů není nic finančně náročného - překvapivě ho umí např. i multimediální centrum DUNE HD SOLO 4K v ceně 12 000,- Kč nebo DUNE HD DUO 4K (recenze zde).

  O streamerech taiwanské značky Lumin to platí dvojnásob - s cenou začínají od 57 do 320 tisíc korun, a nejen, že zvládnou DSD, umí navíc i převádět .flac do DSD (viz. článek zde) a jedná se podle nás o nejlepší hudební streamery na světě. S chybějící podporou DSD nebo DSF jsme se nicméně setkali již v mnoha streamerech luxusních značek jako Linn, Devialet, Electrocompaniet, McIntosh v cenách 200 - 900 tis Kč, takže Burmester není sám co podporu zanedbává. Streamované SACD je zkrátka nejlepším dostupným zvukovým formátem (s 4-5krát větším bitratem než .flac) a jeho podpora je pro referenční stereo systém podle nás neoddiskutovatelně jeden z nejdůležitějších aspektů.


streamerS

* Streamer Brumester Audiosysteme 111 v ceně 1 000 000,- Kč


   Zpátky ale k reproduktorům. K poslechu jsme vybrali ty skladby, které jsou dobře nahrané, a které máme nejvíc naposlouchané, a okamžitě tak můžeme zjistit nedostatky ve zvuku. Např. Yello - Drive Driven, Laurie Anderson - The Island Where I Come From (Ludvíkova oblíbená *pozn. studia :), Ambra - Walking in the Air nebo skladbu Time od Pink Floyd. A jaký byl výsledek? Audio systémy Burmester jsou nekompromisně navrženy pro hudební milovníky se smyslem pro akustické i vizuální vnímání. Na výškách nemají problém a basové podání se přibližuje Cabasse La Sphere. V některých pasážích tak při určité hlasitosti nechybí ani tlaková vlna na hrudi. Celkové dynamické podání perfektní. 

  Sestavu tedy zařazujeme do šesti nejlepších stereo referencí, které jsme kdy slyšeli. A jelikož se nás neustále ptáte, pro zajímavost uvádíme zbývajících pět: Cabasse La Sphere na výstavě v Mnichově, McIntosh 2kW + McIntosh XRT2K  v New Yorku, naše referenční sestava KEF Blade a McIntosh 1.2kW, KEF Muon se zesilovači Arcam na výstavě v Praze, Sonus Faber Lilium + McIntosh 2kW v Bratislavě.


ref2sref3s

* Nejlepší reproduktory značky Burmester ze dvou pohledů


ref1s

* Vlajková sestava značky Burmester v celé kráse


Další fotografie


b3s

* Nové reprosoustavy B18 (cena kolem 200 000 Kč pár).
Burmester v současnosti vyrábí 8 druhů reproduktorových soustav, jeden centr a jeden subwoofer.


 

b16sb17s

* Reprosoustavy ze systému Phase 3 při měření. Nejdou koupit samostatně - jsou nedílnou součástí systému se zesilovačem.


b13s

* Zdroj výkonového zesilovače 909 MK5 z řady Reference nás nenechává na pochybách o možnostech výkonu a dynamiky. 


2. BONUS K ČLÁNKU: Seznam našich poslechovek v otrokovickém PPHiFi:

1) McIntosh Reference: Ta nejlepší stereosestava v PPHiFi - KEF, McIntosh, AVID, Lumin, Bowers & Wilkins
2) Domácí kino: 

  • Reproduktory KEF v konfiguraci 7.2.6 (2 x přední, 1 x center, 2 x surroundy, 2 x surround backy, 6 x stropní pro Dolby Atmos a DTS:X), projektor SONY, AV zesilovače Trinov a McIntosh.
  • Možnost poslechu Devialet Phantom, JAMO, ONKYO, Dynaudio, Luxman, aj.
  • V neposlední řadě se zde nachází muzejní koutek, kde naleznete např. nejdražší a nejlepší VHS přehrávač z devadesátých let.

3) Luxman Reference:  Místnost výhradně pro prezentaci vlajkové lodi značky Luxman (dělená sestava) a reproduktorů Usher Diamond. Jako zdroj zvuku zde používáme např. streamer Lumin, Bluesound nebo CD přehrávač Luxman.
4) Mid-End: Ve čtvrté poslechovce naleznete produkty značek jako Classe, Rotel, KEF, Sonus faber, Dynaudio, Burmester, Pro-Ject, aj.
5) Low-end: Spodní poslechovka vyhrazena pro low-end sestavy a testy
6) B&W Reference: Produkty značek jako Bowers & Wilkins, Rotel, Denon, Bluesound a Pro-Ject. mciA

McIntosh MA 252 ve studiu!

trinXD

Měření kina pomocí Trinovu

clMC12

Návštěva sídla McIntosh v USA

ls50oia

PC repro za 100 tis.? KEF LS 50

uzemnovacAA

Recenze uzemňovače Qkore

 6kaAA

Šestá poslechovka v PPHiFi!


wallfb