Naše instalace v srpnu + recenze McIntosh MEN 220

   Dnes jsme připojovali u zákazníka speciální "opravovač / přizpůsobovač místnosti vůči sestavě" Room Perfect McIntosh MEN 220. Brzy k němu přibudou i akustické panely a basové pasti (Vicoustic), již teď je ale výsledek znamenitý.

   O MEN 220 jsme toho napsali již spoustu, jelikož se jedná o velmi specifické, a mezi amatéry relativně neznámé zařízení, pojďme si ho trochu připomenout! Pozor, nejedná se o equalizér, což nám bylo osobně řečeno před rokem i od samotného prezidenta společnosti McIntosh - Charlieho Randalla (více z naší exkurze McIntosh v New Yorku v podrobném článku zde). MEN 220 je komponent v tradičním vzhledu McIntosh a je klasifikován jako Perfect Room - v lámavém českém překladu by se jeho hlavní funkce dala přeložit jako "opravovač místnosti".

    Po jeho zapojení do systému (lze do integrovaného zesilovače i do dělené stereo sestavy) stačí připojit XLR mikrofon (součástí přístroje) a pustit se do měření. Nejdůležitější je hned první měřená pozice, tam kde posluchač poslouchá nejvíce. Tomuto místu říkáme referenční bod a hudební poslech na tomto místě dosahuje největších kvalit pokud vypneme režim "Global", který zohledňuje i další posluchače sedící vedle referenčního bodu. Jako druhé a třetí měření přesuneme mikrofon na levou a pravou stranu sedačky, zbytek velmi individuálně - na problematické místa jako rohy, začátek chodby, skleněné zdi apod.


38457987 670836489944968 863682588529655808 o

 * V námi instalované sestavě Sonus Faber Amati & McIntosh. Perfect Room MEN 220 je prostřední komponent.


   Jedno měření trvá zhruba jednu minutupřístroj s každou novou pozicí mikrofonu získává lepší poznání o místnosti.  Během každého měření přístroj vydává neharmonické tóny basových a výškových složek. Po 8 - 15 měřeních v různých pozicích pro mikrofon se nám ukáže stav poznání místnosti na displaji jako kompletní. Stačí uložit profil a nic více neřešit. Během poslechu hudby potom lze dálkovým ovladačem vypínat a zapínat mezi režimem BYPASS a FOCUS. Jak jistě tušíte, BYPASS funkci MEN 220 vypne, FOCUS zapne. Lze tak ihned rozpoznat rozdíl, jak sestava hraje s Perfect Roomem a bez něj. A jaký je konkrétně jeho přínos? 


  Jistě chápete situaci, kdy posluchač nebo architekt nekompromisně nechce kazit design místnosti a akustické panely nedovolí použít. Moderní místnost plná mramoru, skla nebo dlouhých chodeb je potom akusticky na velmi špatné úrovni. Hudební nástroje spolu s hlasem a basovou složkou jsou slité, nekonkrétní. To neplatí pouze pro hudbu ale i pro samotnou komunikaci. Problémy s dozvukem a ozvěnou zde jsou, a ty se vždy negativně podepíší na výsledku. MEN 220 tedy doporučujeme pro konzervativní odpůrce akustických úprav a panelů, hlavně ale pro posluchače, kteří "opravovač" použijí v kombinaci s panely - tam je výsledek maximální, tak jak byl výrobcem zamýšlen. Akusticky upravená místnost je jednoduše základ. 

McIntosh MEN 220 odkaz na produkt - zde

Trinov - alternativa pro kino (vhodné pro AV zesilovače) - zde


praha8A

 * MEN 220 zakroužkovaný. Srovnání s ostatními menšími komponenty McIntosh - k vidění  a poslechu v naší externí poslechovce v Praze.


  McIntosh Perfect Room MEN 220 umí hudební scénu automaticky zaostřit podobně jako autofocus u fotoaparátu. Najednou zjistíte, že ve vaší oblíbené skladbě jde samostatně rozeznat činel hrající spolu s dalšími hudebními nástroji. "Zaostření, detajly, neslitost hudebních nástrojů a oprava přebasovaní. To jsou podle nás hlavní přínosy tohoto speciálního audiofilského přístroje."


 VÝHODY   NEVÝHODY
+ pomocí měření přizpůsobí reproduktory
a zesilovače místnosti (mikrofon se stojanem
je součástí balení)

- neumožňuje naměřit více místností 
(lze uložit pouze jeden profil/jedna místnost)

+ lepší zaostřenost výsledného zvuku           - cena                                                                
+ neslitost hudebních nástrojů, opravení
"přebasovanosti" sestavy
- narozdíl od Trinovu  je použitelný pouze pro
stereo (nikoli pro AV receivery a CPU)
+ odstraňuje dozvuk a ozvěnu - "opraví"
akusticky problematická místa v místnosti
 
+ vhodný jako kompromis pro posluchače,
kteří nesnesou akustické panely
(z architektonických důvodů, nevhodnosti
jejich designu pro interiér apod.)
 
+ lze vypínat a zapínat funkci přístroje během
přehrávání hudby
 
+ funkce GLOBAL - lze zapnout režim pro
jednoho posluchače v referenčním místě
sedačky nebo pro více posluchačů sedících
vedle
 
+ ikdyž se nejedná o equalizér, má několik
přednastavených módů (music, party atd.)
 
+ luxusní design značky McIntosh  
Verdikt PPHiFi studia:
Spolu s uzemňovačem Nordost Qkore, filtrem Audioquest Niagara 1000, Niagara 5000 a síťovými
kabely 230V se jedná o nejlepší dokoupitelný upgrade, resp. hardware pro high-endovou sestavu. Zaostření,
detajly, neslitost hudebních nástrojů a oprava přebasovaní. To jsou podle nás hlavní přínosy tohoto speciálního
audiofilského přístroje. 95%

 Zaujal Vás náš článek? Uvažujete o stereo sestavě nebo domácím kině v nejlepším poměru cena/výkon? Rezervujte si u nás poslech v otrokovickém PPHiFi studiu nebo v Praze :) Zdarma a nezávazně! Mailem či telefonicky (603 581 305). Najdete u nás 6 poslechovek a domácí kino, jediné svého druhu v ČR - jsme jedno z největších a nejstarších HiFi studií - již přes 22 let na trhu. Ing. Procházka Petr, PPHiFiBONUS k recenzi: Z historie značky McIntosh

       Každý, kdo se vážně zajímá o high - end audio jistě zná legendární americkou značku McIntosh. Její sortiment je široký - od zesilovačů, přehrávačů, gramofonů až po reproduktory (dříve však vyráběl např. i projektory). Zvlášť v oboru zesilovačů je pak McIntosh naprostou špičkou.  


   McIntosh Laboratory - tak zní oficiálně název výrobce high-end komponentů. Sídlo firmy jeBinghamtonu ve státě New York. Společnost byla založena v roce 1949 Frankem McIntoshem. Hlavní dizajnový poznávací znak je černý panel s modrými "budíky" doplněné o ikonické logo a spínače se zeleným podsvícením. V roce 1946 Frank McIntosh a Gordon Gow nechali vyrobit první vysokovýkonový zesilovač s co nejnižším zkreslením této značky - 50W-1. V roce 1956 se společnost přesunula do Binghamtonu, kde působí dodnes. Od roku 1962 - 1992 vedl společnost Dave O'Brien. V roce 1967 zakládá divizi pro reproduktory. 


frankMcintosh.jpg dob30_testing.jpg

* Na obrázcích - zakladatel Frank McIntosh a dlouhodobý vedoucí společnosti Dave O'Brien


   V roce 1990 byla společnost koupena japonskou firmou specializující se na výrobu ozvučení do aut - Clarion. McIntosh se tak v Japonsku stává uznávanou audio značkou rozšířenou o komponenty pro domácí kina a automobily. Prezident Clarionu Yutaka Oyamada oznámil zaměstnancům, že nemá v úmyslu měnit zavedený koncept značky. V květnu 2003 byl McIntosh prodán taktéž japonské společnosti D&M Holdings. 8. října, 2012 kupuje McIntosh italská společnost Fine Sounds SpA (která ji vlastni dodnes).


westchester_i_xl.jpg

* Na obrázku - nekompromisní řešení domácího kina se zesilovači a reproduktory McIntosh


 MA8000awards.jpg

* Na obrázku - cena HI-FI WORLD Award Winner za nejlepší zesilovač - McIntosh MA8000 


 mciA

McIntosh MA 252 ve studiu!

trinXD

Měření kina pomocí Trinovu

clMC12

Návštěva sídla McIntosh v USA

ls50oia

PC repro za 100 tis.? KEF LS 50

uzemnovacAA

Recenze uzemňovače Qkore

 6kaAA

Šestá poslechovka v PPHiFi!


wallfb