Recenze KEF LS50 - aktivní klenot v PPHiFi!

    Pokud zvažujete aktivní stereo sestavu se subwooferem (ideálně třeba k počítači) v kategorii High-End, LS50 Vás nadchnou. Ve studiu máme limitovanou edici, v základních barvách tento pár výjde již na 64 000,- Kč. Jaké jsou? Více v naší recenzi uvnitř článku!

 

Nutnost "zahoření"

   Jako vždy, v případě značky KEF není třeba chodit okolo horké kaše. LS50 jsou skvělé. Nutno ovšem počítat se "zahořením". Reproduktory začnou hrát (tak jak mají) až po zhruba prvních 150 hodinách poslechu. Stejný (ne-li horší) případ jsme měli u referenčních pasivních KEF Blade, kde bylo nutno dokonce počítat se zahořením 250 a více hodin. Dalo by se vlastně říci, že s více nahranými hodinami zrají jako víno - což platí pro většinu reproduktorů značky KEF. Díky koaxiálnímu Uni-Q reproduktoru Vás ovšem LS50 odmění a výsledek se přiblíží k neskutečně výbornému poměru výkon/cena. Vždyť u těchto aktivů neřešíte zesilovač, jen je připojíte jackem k PC a hrajete.

Jednoduché zapojení a možnost přidat subwoofer

   Připojení je jednoduché. Reproduktory se spojí mezi sebou LAN kabelem, každý monitor potom vyžaduje připojení 220V do zásuvky. Pravý reproduktor řeší veškerou další konektivitu - USB připojení k PC, RCA (AUX) pro PC či TV apod. KEF myslel i na subwoofer - lze ho bez problémů připojit (v našem případě jsme zkoušeli špičkový Genelec F Two). LS50 hrají výborně i bez něj, pokud si ovšem potrpíte na větší basy, doporučujeme ho připojit (nejen pro sledování filmů). U nás ve studiu máme ty nejlepší zkušenosti se subwoofery vhodnými k PC, a to se značkou Genelec. LS50 jsme testovali s nejvyšším modelem značky - výborným F Two.


37835794 661022657593018 4028252373834006528 o


Nedostatky, equalizace + srovnání s Genelec

   Chyb bychom hledali opravdu málo. Reproduktory doporučujeme mít umístěny alespoň 50 cm od zadní zdi - potřebují vzdušnost a nejlépe hrají v prostoru. K menšímu PC stolu je doporučit nemůžeme. Oproti hlavní konkurenci - finskému Genelec - je třeba zvážit zvukový charakter, který je od britských KEF o něco málo odlišný. Genelec G One, Two, Three, Four (máme na mysli NEstudiové monitory) se zaměřuje hlavně na basovou složku, KEF na prostorovost a čistotu výšek. Equalizací lze ovšem upravit bas a treble u obou ryvalů, takže bych v tomto neviděl příliž velký problém. Velká výhoda Genelecu je ta, že se reproduktory automaticky zapínají během 2 - 3 vteřin po puštění hudby - resp. zdroje signálu. Sami se naopak vypnou zhruba po půl hodině "aktivní nečinnosti". 


 37871320 1056744087834864 4152395336918237184 o  37783639 661030850925532 6515549238678519808 o

* Impozantní zadní a přední strana. Síťový kabel jsme vyměnili za výborný IsoTek EVO 3 Initium 1,5m


   U KEF LS50 je třeba řešit zapínání manuálně tlačítkem (na dálkovém ovladači nebo na pravém reproduktoru). Další menší nedostatek u LS50 se týká softwaru, kterým můžete upravovat nastavení equalizéru a profilů. Synchronizace Wi-Fi s mobilní aplikací se mi povedla až na pátý pokus a podle zahraničních diskuzí jsem nebyl vyjímkou. Jakmile je ale aplikace s reproduktory synchronizovaná, tento problém již řešit znovu nemusíte .


Uni-Q

  Seznam patentů KEF v oblasti vývoje a inovace zvukového inženýrství je nepřekonatelný. Využíváním sofistikovaných počítačových simulátorů, jako jsou například aplikace FEM (metoda konečných prvků), nebo CFD (výpočetní dynamika kapalin a plynů), se inženýři KEF dostali do fáze, kdy tvoří svůj vlastní počítačový software. Jsou také pionýry ve využívání ASP materiálů vyvinutých pro letecké účely, např. neodymových magnetických systémů a nových výrobních procesů, jejichž výsledkem je např. ultrasilný kompozit z hliníku a pryskyřice pro ozvučnici řady Reference. Reproduktor Uni-Q sice zůstává jedním z největších průlomů v konstrukci reprosoustav, zdaleka však není sám – jeho „mandarinkový“ segment vlnovodu zpevňuje a optimalizuje hliníkovou membránu, neodymový pohon zvyšuje výkon výškových reproduktorů, omezená vrstva tlumícího materiálu zabraňuje zkreslení středních a nízkých kmitočtů – tyto a mnoho dalších technologií přispívají k reputaci již mnohokrát oceněných reprosoustav KEF. Uni-Q je samozřejmě součástí (a podle nás hlavní designovou dominantou) i aktivních LS50.

Konstrukce Uni-Q reproduktoru

  Nejmodernější 25mm hliníková membrána výškového reproduktoru je umístěna přesně v ose sofistikovaného 125mm středo-tónového reproduktoru. Vzájemně se pak oba chovají jako jednobodový zdroj, zaplavující poslechový prostor vyrovnaným, přirozeným a bezchybným zvukovým polem bez ohledu na to, kde sedíte. Pro zachycení všech nuancí lidského hlasu, ať již šeptá, mluví, či zpívá, je výsledný efekt kouzelný – jako kdyby příslušná osoba byla s vámi v místnosti. Na základě konstrukce vyvinuté pro KEF Blade a Blade Two je výškový reproduktor tvořen kombinací výkonné pohonné jednotky s unikátní počítačově navrženou hliníkovou membránou natolik pevnou, že pracuje podobně jako píst v celé své pracovní ploše. Jeho odezva je mimořádně plynulá bez náznaku rezonance nebo interference, a citlivost je v kritickém pásmu 2 kHz mnohem vyšší, než je běžné u konvenčních výškových měničů.


uniq4


  Pozoruhodný „mandarinkový“ vlnovod prezentuje horní registry rovnoměrně napříč středo-tónovou membránou a jejím závěsem Z-flex surround a dále pak celou ozvučnicí – vše dohromady vytváří jednoduchou kontinuální plochu bez rušivých prvků. Stejně tak i nový středo-tónový měnič má příkladnou dynamiku díky membráně ze superčisté hliníkové slitiny, navržené pro maximální pevnost, aby měla co nejrychlejší a čistou odezvu. Je upevněna do šasi z hliníkové litiny, která zabraňuje rezonancím pohonné jednotky. Společně tyto dva pozoruhodné reproduktory pracují v dokonalé zvukové harmonii s takřka ideální disperzní charakteristikou bez prázdných míst mimo jejich osu a s perfektně hladkým vlnovodem tak, aby se zabránilo vzniku rušivých difrakcí.


Příslušenství ke KEF LS 50

   Jako u každých aktivních monitorů nebo sluchátek, zákazníkům vždy doporučujeme D/A převodník značky AudioQuest DragonFly Red nebo Black. V počítači máme přece jen základní desku, která má integrovanou zvukovou kartu v ceně pár set korun, což je naprosto neadekvátní "partner" k reproduktorům v řádech desítek tisíc Kč.  DragonFly výrazně zlepší zvukový výsledek - detajly a dynamika jsou o třídu výše. S ohledem na jeho nízkou cenu je DragonFly doslova povinností, pokud kupujete aktivní reproduktory v cenové kategorii od 10tis. Kč. U LS50 to samozřejmě nebyla žádná vyjímka, zvuková karta v PC je pro ně naprosto nedostačující.


Ve studiu dlouhodobě prezentujeme rozdíl se zapojeným převodníkem a bez něj. To samé platí i pro síťové filtry. Objednat poslech můžete na tel. 603 581 305, popř. na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


 o37838820 1794356450612943 5321784987383496704 o  37849075 1794356590612929 2959759257567756288 o

Jako ke každému aktivnímu monitoru, naše doporučení je jasné - D/A převodník značky AudioQuest DragonFly Red nebo Black a síťové 220V kabely IsoTek EVO 3 Initium 1,5m  


   "KEF LS50 si od nás zaslouží velkou pochvalu ve všech směrech. Pokud přemýšlíte o nekompromisní high-endové stereo sestavě k počítači nebo hledáte komplexní řešení pro TV, LS50 je tou správnou volbou! Do konce srpna máte možnost si je u nás poslechnout v otrokovickém studiu!" Ing. Procházka Petr, PPHiFi


 VÝHODY   NEVÝHODY
nekompromisní high-end aktivní monitory   
na trhu

- neumí se automaticky sami zapnout
žádná autodetekce signálu

+ čisté výšky        - cena                                                                
+ UNI-Q reproduktor - nutný! větší PC stůl
velmi kvalitní zvuk - ideální vzdálenost od uší 1,35 - 5m
+ množství hudebních detajlů vzdálenost reproduktoru od zadní zdi
nutná alespoň 50cm
+ luxusní design  - potřeba prvotního "zahoření" min 150h
Verdikt PPHiFi studia:
Nejlepší aktivní reproduktory na trhu v kategorii do 100tis Kč. Konečně
konkurent pro dosud neporaženého favorita na trhu s aktivními monitory (Genelec).
Určeno pro ty nejnáročnější uživatele. 95%

 

BONUS k článku: Z historie značky KEF

  Raymond Cooke založil firmu KEF v roce 1961 a její sídlo se v počátcích nacházelo v objektu továrny Kent Engineering and Foundry, zabývající se obráběním kovů, na břehu řeky Medway, nedaleko města Maidstone v hrabství Kent. Cook, veterán druhé světové války, nejprve rok pracoval jako konstruktér pro BBC, experimentoval s novými materiály a technologiemi takovým způsobem, aby dosáhl lepších akustických vlastností produktů, které by byly schopny přenést nahrávku k posluchači tak, jako při živém vystoupení. Firma KEF se stala průkopníkem v používání polymerů a využití počítačové kontroly kvality. Jako první použila v roce 1970 pro testování a konstrukci reproduktorů výpočetní techniku. Jako jedna z prvních měřila každý reproduktor ve výrobě, měla vlastní digitální měřící systém a reproduktory pro stereofonní soustavy párovala. Ve vývoji zaměstnávala řadu vynikajících techniků, například Laurie Finchema, který zpracoval teorie při návrhu soustav jako akustických filtrů. Na obrázcích můžete vidět zakladatele Raymonda Cooka v areálu válečné továrny Kent Engineering and Foundry před Nissenovou vojenskou boudou, v níž 2. října 1961 založil první výzkumnou laboratoř firmy KEF.


founded1founded2

  Od samého počátku byly průkopnické myšlenky provázející reprosoustavy KEF vysoce ceněny audiofily po celém světě a již několik dekád je tato firma vzorem inovací a vysoké kvality výrobků. Za svou vědeckou činnost byl Raymond Cook v roce 1979 vyznamenán OBE (řádem britského impéria). V roce 1988 KEF poprvé představili unikátní patentovanou Uni-Q technologii koaxiálního měniče, která implementuje střední a výškovou membránu do jednoho systému, zachovávajícího souběžnost fáze s jedinečným zvukovým výsledkem. Tuto technologii, díky níž mají reprosoustavy KEF nezaměnitelný zvukový projev, firma využívá a vyvíjí dodnes. Současným mozkem KEF je člen Audio Engineering Society Dr. Jack Oclee-Brown. Absolvent Institutu pro výzkum zvuku a vibrací Southamptonské univerzity ve Velké Británii, přivedl k životu ve své době nerealizovatelné smělé myšlenky Raymonda Cooka. Výsledky jeho výzkumu v KEF zaměřeného zejména na vývoj simulačních softwarových nástrojů pro konstrukce reproduktorů, byly firmou poprvé implantovány do revolučního modelu Blade, kterým firma oslavila 50. výročí svých inovací v oblasti zvukového inženýrství. Teorie jednobodového zdroje zvuku z vývoje Blade jsou rovněž aplikovány v poslední generaci legendární řady Reference, která již více než 40 let zajišťuje firmě KEF přední pozice na výsluní světového audia.



 mciA

McIntosh MA 252 ve studiu!

prague main17

Máme kino i v Praze! 

trinXD

TRINOV v PPHiFi!

clMC12

Exkurze McIntosh v New Yorku

 AAAxAAABB

B&W 702 S2 ve studiu!

 6kaAA

Šestá poslechovka v PPHiFi!


wallfb