[22] Novinky ve 4K v červnu

    V pořadí již 22. článek zaměřený na  novinky ze světa 4K a "3D zvukových formátů" DOLBY ATMOS a DTS:X, ve kterém se podíváme na právě vycházející remasterované tituly. Nyní již nemáme obavy, že by se 4K remastering týkal pouze několika vyvolených filmů.V blízké budoucnosti se dočkáme (po vzoru Blu-Ray) nakonec všech titulů v tomto rozlišení. Za posledních pár týdnů vyšel ve 4K a s 3D zvukovou stopou Matrix, Smrtonostná past, Forrest Gump, Gladiátor, Mission Impossible 1-5, Jurský park 1-3, Statečné srdce, Terminátor 1-2, Zachraňte vojína Ryana či Patriot. Dočkaly se i dva seriály - hity od stanice HBO. 4K a Dolby Atmos pro (zatím) první sérii Westworld a Game of thrones. Jaké jsou další novinky?

chappie 4k

   21. srpna výjdou i méně slavné ale úspěšné filmy jako Vysoká hra patriotů s Harrison Fordem, Hon na ponorku s Connerym nebo Nejhorší obavy s Benem Afleckem. Na co se těšíme my je originální western z 90. let - The Quick and the Dead - u nás v ne zrovna odpovídajícím překladu "Rychlejší než smrt" (vychází ve 4K & Dolby Atmos 17. července). 


   Až na vyjímky mají všechny nové 4K remastery zvukovou stopu Dolby Atmos (popř. DTS:X). Ovšem pozor, tato "3D" zvuková stopa nebývá samozřejmostí u všech filmů v českých edicích (s CZ titulkama). Zde se u většiny remasterů dočkáme sice 4K rozlišení ale pouze s DTS nebo 5.1 Dolby Digital podpory. Distributor zkrátka český trh poněkud ignoruje. Pokud máte domácí kino s reproduktory na stropě, byla by škoda toho nevyužít. Doporučujeme nakoupit 4K film z edice určené pro britský nebo americký trh a pomocí 4K mechaniky zkopírovat do PC - udělat zálohu. České titulky potom stáhnout např. ze serveru titulky.com a přehrát ve vhodném streameru (doporučujeme multimediální centrum DUNE - viz. recenze zde).


205105 front

 


Jaké filmy a seriály bychom rádi viděli (slyšeli) v Dolby Atmos?

  Jak jjiž bylo řečeno, Dolby Atmos se nestává součástí pouze nových filmů. Přidává se i do starších titulů - tzv. Dolby Atmos upmixing. Sestavili jsme žebříček deseti filmů, které by podle pphifi měli v remasterování dostat prioritu (oproti již vydaným starším titulům, které si remaster zase až tak moc nezasloužily). Zeleně jsou označeny tituly, které již nedávno vyšly.

thumb heat

 10. Nelítostný souboj (1995)
Už jen za nejlépe natočenou scénu bankovní loupeže.

 

 

thumb termin2

 9. Terminátor 2: Den zúčtování (1991)
Dolby Atmos by si druhý díl zasloužil jistě víc než aktuální pátý, který se 3D zvuku dočkal.

 

 

thumb spartacus

8. Seriál Spartacus (STARZ, 2010 - 2014)
Seriál, ve kterém by mělo Dolby Atmos daleko větší opodstatnění (vzhledem k velkému množství akčních scén a bitev) než Hra o trůny, ve které se z velké části jen mluví a 3D zvuk není tolik využit. U dialogů nám zkrátka reproduktory ze shora hrát nebudou - nemají proč. 
 

 

thumb starwars

 7. Star Wars (1977 - 2016)
Zvukový remaster pro všech 7 dílů kultovní sci-fi by donutilo přemýšlet fanoušky o pořízení Dolby Atmos do svého domácího kina - o tom není pochyb.

 

 

thumb braveh

 6. Statečné srdce (1995)
Zasloužil by si podporu hlavně kvůli úžasnému soundtracku a nějvětší filmové bitvě natočené bez zeleného plátna.

 

 

thumb lethalw

5. Smrtonosná zbraň (1 - 4)
Mnoho efektů, skvělý scénář - jistě by to byla lepší volba než jakýkoli doposud vydaný film v Dolby Atmos.

 

 

thumb avatar

4. Avatar
Film, který je prakticky založený na efektech a zatím nedostal ani 4K. Což je ostuda pro režiséra (který musí remastering schválit) a společnost Dolby.

 

 

thumb lotr

3. Hobbit & Pán prstenů (2001 - 2015)
Všech 6 filmů v prodloužených edicích dávají dohromady přes 19 hodin. Remaster by byl jistě náročný ale v tomto případě by stál za to. Na ohromných bitvách by se Dolby Atmos prezentoval více než dobře.

 

  

thumb savep2. Zachraňte vojína Ryana (1998)
Úvodní dvacetiminutová naturalistická bitva na Omaha Beach (a vlastně celý zbytek filmu) by díky Dolby Atmos dostal úplně jiný rozměr. Věříme, že by prvních 20 minut předčilo jakoukoli filmovou scénu s podporou Dolby Atmos z aktuálních vydaných filmů včetně demonstračních disků společnosti Dolby.

 


thumb matrix

1. Trilogie Matrix (1999 - 2003)
První díl je revolučním filmem s nespočtem vizuálních i zvukových efektů a vyloženě se vybízí pro přidání 3D zvukové stopy. Nedostal zatím ani 4K. Proč filmové společnosti dávají zelenou spíše filmům jako jsou Lovci duchů z 80. let nebo Dracula nechápeme... 

 

 


 Podobné články:

denonlitmodNovinky Denon ve studiu luminK2 Jak přehrát .flac jako SACD? duneBENejlepší multimed. centrum
s3Novinky na Facebooku kino98 Naše domácí kino ve studiu newyork87 Exkurze McIntosh v NY