K čemu kvalitní a drahé digitální kabely?

   S rostoucí kvalitou zobrazovačů všeho druhu roste i poptávka po kvalitním propojení, které by i na delší vzdálenosti dokázalo přenést vstupní data ve stejné kvalitě na výstup kabelu. Výrobci se zlepšováním parametrů průchodnosti kabelů zabývají již dlouho...

 aqHdmiBe

 
Má smysl kvalitní digitální kabel?

  Velmi složitá otázka, kterou nenávidí profesionálové z IT nebo uživatelé počítačové techniky. Těžko budeme hledat nějakou veličinu, která nám vyhodnotí rozdíl mezi zvukem sestavy A (s HDMI, USB či LAN kabelem za 100 Kč) a sestavy B (s kvalitními digitálními kabely). Tento rozdíl lze snadno poznat (slyšet) až při praktickém porovnání.

   Ostatně, kdo si koupí digitální kabel v řádu desítek tisíc, bez toho aniž by ho nejdřív někde slyšel nebo s ním měl zkušenost? Agresivní pochybnosti vůči kvalitním digitálním kabelům jsou tedy jen zbytečným povykem pro nic. Tito "hateři" nikdy tento typ kabelu v sestavě neslyšeli a jejich jediný argument je, že data se přenáší po paketech, tudíž co je na vstupu bude logicky i na výstupu. Žádná jednička ani nula se neztratí, vše dorazí v poměru 1:1. U přenášení dat z jednoho harddisku na druhý můžeme jen souhlasit. V hudbě je ovšem jeden významný rozdíl:

  Audio bitstream signál se liší oproti přenosu běžných dat pomocí paketů tím, že nemůže být znovu přeposlán jako TCP/IP v případě chyby. Nejedná se tedy o klasický paketový přenos. Konečná přijímací jednotka (streamer) musí vyřešit příjímaný signál okamžitě jak nejlépe umí, protože přichází další a další data. V případě klasického přenosu dat (např. z flashky na HDD) po paketech jednoduše dochází ke zpětným kontrolám - "dopočtům" - aby dorazily všechny jedničky a nuly v 1:1. Všimli jste si někdy, že při přenosu souboru (kopírování) občas kolísá a stoupá rychlost kopírování - i za toto (byť v malém měřítku) může "oprava" chyb v reálném čase. U hudby ne - tam je vše nutné přenést okamžitě. Čím kvalitnější kabel, tím je tedy tato cesta snadnější a blíží se k 100% přenosu všech dat bez chyb - jinými slovy - máme více DETAJLŮ v hudbě. Tolik k teorii, důležitá je praktická zkouška, kterou textem popsat dále nelze. Doporučujeme zkusit (např. po domluvě u nás), třeba Vás rozdíl překvapí :)


Novinka od AudioQuest u nás na prodejně - aktivní HDMI pro přenos 4K na delší vzdálenosti

 ... Nástup 4K UHD s dynamikou obrazu HDR již klasické HDMI značkové kabely nezvládaly a řešení této situace Audioquest přináší v podobě HDMI aktivních kabelů řady Pearl, Forest a Cinnamon. Všechny vyšší řady zatím ponechává v pasivní verzi a u nejvyššího Diamondu se jedná o další novinku - optickou verzi HDMI. V tabulce aktuální sortiment a nový sortiment k 1.1.2018 kde jsou jednotlivé kabely s délkovou dostupností.


aqX4


   Všechny kabely v novém sortimentu jsou v daných délkách schopny přenést signál v nejvyšší současné možné kvalitě a rychlosti datového toku. Viz tabulka níže.

aqX41


  V průběhu ledna 2018 budeme připravovat cenovou nabídku těchto aktivních HDMI kabelů a zatím pouze orientačně ceny v EURO tří základních modelů.

aqX42

 


 

Podobné články:

facebookbuttonNovinky na Facebooku luminK2 Jak přehrát .flac jako SACD? duneBENejlepší multimed. centrum
denonlitmodNovinky Denon ve studiu kino98 Naše domácí kino ve studiu newyork87 Exkurze McIntosh v NY