Návštěva Sonus faber v Itálii

   Moře, gastronomie, móda, desítky UNESCO památek nebo historický odkaz římské světové velmoci, to jsou většinou důvody k návštěvení Itálie. V polovině října 2017 jsme ale cestovali na italský poloostrov načerpat odkaz jiný, i když rovněž pro tuto zemi typický - alespoň pro všechny znalce audia. Odkaz řemeslného umu a technického designu uplatněného v oblasti hudby, což je dalším znakem národního kulturního dědictví této země.

sonusexkurzeB

    Firma Sonus faber byla založena v roce 1979 Francem Serblinem. Oficiálním datem vzniku Sonus faber, kdy vlastně začal vyrábět a prodávat své produkty je ale rok 1983. Od samého počátku sázela firma na absolutní kvalitu a originální design, a to v kombinaci, kterou se značně odlišila od konkurence. Cenu reprosoustav nikdy nemusela podřizovat diktátu trhu, ale jedině vysokým nárokům na hudebnost a perfektnímu zpracování.

Tato filozofie se ukázala být tou správnou cestou k úspěchu a poptávka po Sonus faber, která mezi běžnou produkcí působí jako klenot z dokonale opracovaného dřeva, rostla každým rokem. Tři základní stavební materiály reprosoustav Sonus faber, jsou dřevo, kůže a hliník. V poslední době se uplatňuje také karbon. Sonus faber svými zvukovými vlastnostmi slouží mnohým konkurenčním firmám jako reference, se kterou se jejich výrobky musí srovnávat. Aktuálně je vlastněn americkou společností McIntosh.


IMG 1721IMG 1672

* fotografie z výroby


  Pokud sledujete náš profil na Facebooku, mohli jste vidět několik fotografií z říjnové výstavy High-End v Bratislavě. Samozřejmě máme na mysli reproduktory jednoduše nazvané "The Sonus faber" v sestavě za neskutečných 500 000 €. Takto drahé sestavy jsme již viděli v Mnichově nebo v New Yorku či Binghamptonu. Na československé poměry se však jednalo opravdu o raritní prezentaci. Samotné reproduktory jsou jedny z nejdražších na světě ( okolo 5 mil Kč). V truhlárně Sonus faber v Itálii jsme měli to štěstí vidět jak se vyrábí.

 A pár dní na to jsme je potom viděli i v Bratislavě naživo. Jsou to doslova neskutečná monstra, která potřebují ty nejvýkonější zesilovače. V Bratislavě to vyřešili biampingovým zapojením čtyř koncových stupňů McIntosh 1.2kW (dva koncové zesilovače na každý reproduktor). Je zde dokonce i možnost využít triamping (tři monobloky na kanál), potenciál na výstavě tedy ještě využit naplno nebyl.

 Čistě teoreticky nás napadlo, že pokud by na každý kanál v triampingu byly připojeny McIntosh 2kW (tzn. 9 těžkých komponentů na každý reproduktor), cena by přesáhla 1 000 000 € a zvuk by se pravděpodobně přiblížil k tomu nejlepšímu, co lze na světě slyšet. Na druhou stranu, podle nás je design těchto obrů nejméně líbivý ze všech reproduktorů vyšších tříd značky Sonus faber. Taková Aida nebo Lilium je ve všech směrech designový skvost, což se zde říct úplně nedá. Vlajková loď zaujme spíše svou mohutností a zvukem.


IMG 1727IMG 1728
IMG 8083IMG 8088IMG 8086

* nejdražší reproduktory "The Sonus faber"  nahoře fotografie z výroby v Itálii (jeden reproduktor se skládá ze dvou kusů), dole z výstavy v Bratislavě


  Spojení značek McIntosh a Sonus faber jde ruku v ruce s designem a výtečným zvukem. Černé zesilovače se zeleným podsvícením nápisů a modrými "budíky" v kombinaci s červeným dřevem a kůži reproduktorů se k sobě výborně hodí, to samé lze říct o zvuku. Víme totiž, že ne vždy si jedna značka sedne s tou druhou. Jeden příklad za všechny: zapojíte-li břidlicové reproduktory Fischer&Fischer s vlajkovým zesilovačem Luxman (vše v ceně okolo 1 000 000 Kč) bude Vám sestava hrát na úrovni reproduktorů za 100 000 Kč. Není to ovšem chyba značky ale chybného výběru dvou značek pro zesilovač a reproduktory. Zapojíte li Fischery se značkou zesilovače pro ně vhodnou, budou hrát tak jak mají - výborně.


IMG 1689IMG 1680

* Měniče si Sonus faber řeší pouze konstrukčně, přičemž samotnou výrobu zajišťuje jeden z nejpovolanějších, dánský výrobce Scan-Speak. Samozřejmostí je vývoj a konstrukce elektroniky výhybek.


DSC03145

* Sonus faber Aida téměř před dokončením


  Společnost Sonus faber sídlí na severu Itálie v menším městě Arcugnano, pár kilometrů východně od Benátek. Několik desítek kilometrů od sídla je truhlárna a lakovna, kde se nanáší vždy 12 vrstev laku na každý reproduktor. Výrobní haly jsou rozděleny klasicky na několik sektorů, jedna samostatná hala se například věnuje pouze zpracovávání kůží (ze skotu pocházejícího z nedaleké Verony - města Romea a Julie).

 Mimo pravou kůži se používá i umělá - na větší plochy reproduktoru, protože vypadá lépe a nejeví znaky nerovností a drobných chyb. Nachází se zde také speciální oddělení pro luxusní audio systém SF16, který mohou skládat pouze dva lidé z celé firmy. Vyrobí se tedy pouze 2 kusy denně. Ve výrobě se používají CNC stroje doplněné o nemalý podíl ruční práce. Menší prostor je v truhlárně vyhrazen na výrobu reproduktorů McIntosh. 

   Samotné dění v celé továrně Sonus Faber nám celou dobu dokazovalo, jak skvěle svou práci italové zvládají. I přesto, že se všude dbá na kvalitu a pořádek, pracovníci jsou optimisticky naladěni. O přestávkách zde mají kulečník a několik dalších možností jak se zabavit. Pracovní morálka je tak samozřejmě úplně někde jinde než je běžné u nás v ČR. Na zaměstnancích šlo vidět, že je to pro ně čest pracovat ve firmě takového formátu. Žádný drobnohled ale pohoda, který se jistě pozitivně projevuje ve výsledcích. 

 Významnou část tvoří vývojové centrum (kde se nesmělo fotit), je zde velká nástěnka, na kterou zaměstnanci můžou připínat kresby s jakýmkoli nápadem - třeba i nákresem vidličky. Díky tomu se design některých částí reproduktorů podobá např. zrcátkům z Ferrari a podobně. Další místností, kde se nesmělo fotografovat byly ještě prostory, kde jsme si mohli prohlédnout nové Aidy, které se chystají na trh příští rok. 


  U nás ve studiu si do konce listopadu můžete poslechnout Sonus Faber Amati Tradition a nejdražší regálové reproduktory na světě Guarnery Tradition. K trvalému poslechu zde potom máme Auditor M a Venere 2.5.


IMG 1736IMG 1743IMG 1746

* fotografie z výroby - podíl ruční práce


IMG 1694IMG 1697IMG 1704

* měřící místnost a poslech


Kompletní galerie 

* pro pohyb v galerii mezi obrázky můžete použít šipky  ← &→ na klávesnici
 ** s ohledem na velikost galerie se může první fotka načítat trochu déle

 

Podobné články:

denonlitmodNovinky Denon ve studiu luminK2 Jak přehrát .flac jako SACD? duneBENejlepší multimed. centrum
burmmodeNávštěva Burmester v GE kino98 Naše domácí kino ve studiu newyork87 Exkurze McIntosh v NY

wallfb