Vlajková loď značky AQ Passion ve studiu!

   Před pár dny k nám dorazily na dlouhodobé testování nejlepší sloupové reproduktory českého výrobce AQ. Jsou zapojeny trvale v poslechové místnosti č. 1 spolu s naší referenční sestavou Kef Blade & McIntosh. Uvnitř článku se podělíme o naše první dojmy.

IMG 0853

 

   AQ Passion vznikly, jak výrobce udává, na základě 25 roků zkušeností. Na jejím designu se podílel ateliér Novague.Vývoj tohoto modelu trval přes dva roky. Rádi jsme přijali doporučení výrobce k prezentaci v našem studiu. Jedná se o mimořádný produkt, který si zaslouží nejen naši pozornost. Ke zvukové konfrontaci bude postupně v našem studiu poslouchán s různými zesilovači a porovnáván s reprosoustavami v této a vyšší cenové kategorii. O zkušenosti s těmito reproduktorovými soustavami se podělíme a případným zájemcům o koupi doporučíme zesilovač.

   AQ Passion je třípásmová reprosoustava s ozvučnicí typu bassreflex, který ústí na čelní pozici. Ozvučnice má asymetrickou skořepinu, tvořenou sendvičovým vrstveným dřevovláknitým materiálem s vestavěným aktivním systémem vnitřního tlumení BDS. Použité měniče jsou z dílny jednoho z nejlepších světových výrobců driverů - severského Scan-Speak.


passion3

*AQ Passion (napravo) s Kef Blade (nalevo) v naší referenční poslechové místnosti


   Výškovou sekci prezentuje 1" Iluminator s polem šesti neodymových magnetů, tvořící symetrický pohon SD-2 ve vlastní tlumící komoře. Pozitivní vliv na směrovou charakteristiku má aluminiový vysokotónový kužel, který zároveň zajišťuje odvod tepla. Iluminator má maximálně vyrovnanou kmitočtovou charakteristiku až do frekvence 45 kHz. Kmitací část není tvořena kulovým vrchlíkem, jak je obvyklé, ale polovinou toroidu. Kvůli omezení difrakce je okolo membrány vložena růžice tlumící pryže. Středový reproduktor je opět Scan-Speak. Má symetrický pohon SD-3, kde je magnetické pole generované neodymovým magnetem. Propracovaná membrána s prolisy na potlačení stojatého vlnění je zavěšena na lineárním pryžovém závěsu. Do 3D čela je na pevnostních šroubech s metrickým závitem upevněn basový reproduktor 10" z řady Revelator s velmi nízkým zkreslením a klasickou papírovou membránou, plněnou uhlíkovými vlákny. 


IMG 0649IMG 0650IMG 0651

* Srovnání dvou základních barevných variant


   Prostorové rozmístění reproduktorů na 3D ozvučnici je jedním z kroků k dosažení extrémně rovné fázové charakteristiky. Díky této orientaci je zároveň akustická osa reproduktoru orientována přímo na sedícího posluchače, nikoliv do podlahy, jak je běžné i u poměrně drahých reprosoustav. Díky zapuštěnému umístění košů reproduktorů odpadá difrakce na hraně. Asymetrické zakřivení tvaru ozvučnice eliminuje stojaté vlnění uvnitř ozvučnice a zároveň úžasně zvyšuje tuhost "reprobedny". Na přesnosti výsledného zvuku je to rozhodně znát.


 IMG 0225IMG 0226IMG 0227

* Na fotkách můžete vidět počítačem řízenou frézu v Litovli, kde se vyrábí reproduktory AQ


   Použitá vnitřní kabeláž je Audioquest Solid Core se systémem DBS. Všechny vnitřní spoje jsou důsledně pájeny za tepla, součástky na atypickém panelu tloušťky 10 mm s připojovacími body. Na něm jsou součástky propojeny metodou D2D, kdy odpadají limitující tištěné spoje. Mohutná cívka výhybky basového reproduktoru je navinuta měděným drátem o průměru 2,25 mm (průřez 4 mm2) na vzduchovém jádru. Všechny použité součástky jsou pečlivě vybírány a jejich přesná hodnota je doměřována.


   Velký důraz je kladen na design. Přední straně dominuje přesně uprostřed svislý proužek dýhy zhruba v centimetrové prohlubni. Jako zajímavost můžeme uvést, že lze měnit na přání zákazíka nejen barvu dýhy ale i její umístění. Reproduktory budou spolu s další novinkou AQ představeny na největší výstavě High-End v Las Vegas, která se bude konat za měsíc.

V PPHIFI studiu zkoušíme v konfiguraci se zesilovači:
McIntosh, Viola, Luxman, Creek, Burmester, Cambridge, Arcam a Dan D´Agostino


Technické parametry:

 • Systém: 3-pásmový
 • Impedance: 6 Ohm
 • Šumový výkon: 140W
 • Hudební výkon: 220W
 • Citlivost: 89dB/1W/1m
 • Kmitočtový rozsah: 20Hz - 45kHz v pásmu 4dB
 • Výhybka: 12,6/12,12 dB/oct
 • Rozměry (šxvxh): 300mm x 1220mm x 440mm
 • Hmotnost: 55kg
 • Vnitřní objem: 50l
 • Systém bassreflex

linkeshop


 Galerie

could interested

sennAlumin35xcaC
sennheiser text streamery ca slevy text