Novinka Dynaudio Contour ve studiu

   Dánský výrobce reproduktorů Dynaudio  obměnil svou prestižní řadu Contour, která je ve výrobním programu značky od roku 1986. Za tu dlouhou dobu byla samozřejmě mnohokrát inovována a zásadní změnou prošla v roce 2003, kdy byla kompletně předělána.

contour2016D
 
  V této podobě jen s drobnými změnami byla vyráběna až do roku 2016. Na mnichovské výstavě 2016, kde byly vystaveny první vzorky nové řady Contour jsme mohli nahlédnout do historie tohoto výjimečného produktu. 
Jak je patrno ze srovnávacích obrázků, nový Contour změnil zevnějšek ale samozřejmě nejen to. Tuhé, masivní kabinety tvoří dýhovaná MDF a ta je i u nejmenšího modelu 34 mm tlustá a navíc vše vyztuženo vnitřními otevřenými přepážkami. Vnitřní stojaté vlnění je účinně potlačeno nejen zaoblenými hranami ozvučnice ale i účinným zatlumením syntetickým rounem uvnitř skříní. Samotné měniče jsou usazeny v přesně lité hliníkové čelní desce. Tato kombinace materiálů kabinetů se začala u Contour používat v roce 2003 a tedy pokračuje i nadále. V osazení najdeme osvědčené firemní reproduktory.


contourcontoureD

* srovnání staré a nové řady Contour


   Výškový měnič Esotar2 s impregnovanou hedvábnou kalotou o průměru 28mm pohání neodymový magnet. Cívka kmitací cívky je navinuta z důvodů odlehčení hmotnosti systému hliníkovým drátkem, přičemž chlazení zajišťuje ferrofluid – tekutá suspenze z magnetických nanočástic. Basové a středové měniče mají kónickou membránu a včetně středové kopulky jsou vyrobeny z kompozitního materiálu MSP (Magnesium Silicate Polymer). Tato směs polymeru plněného křemičitanem hořečnatým je dlouhou dobu výrobcem vyvíjena a dosahuje velmi žádoucích vlastností, jako je nízká hmotnost, tvarová stálost a požadované akustické vlastnosti v podobě absolutní zvukové netečnosti. Když na membránu, která ještě není umístěna v koši reproduktoru poklepete, tak nevykazuje žádný zvuk. Sama o sobě tedy nepřidává do reprodukce žádné zabarvení, což je i důvod, proč Dynaudio nevyrábí třeba hliníkové membrány.

   I středové a basové reproduktory mají kmitací cívky navinuty hliníkovým drátkem a umístění této cívky kolem robustního feritového magnetu s přesnou vystředěnou mezerou dokážou u Dynaudio ručně vyrobit jen někteří, velmi šikovní zaměstnanci. Tuto činnost jsme s obdivem sledovali při naší jarní návštěvě v dánské továrně. Reproduktorové měniče se zde vyrábí v klimatizované hale s konstantní teplotou a vlhkostí a jedinečnost provedení a konstrukce je určena pouze pro soustavy Dynaudio. Samotné měniče firma nikomu neprodává. Jedinou vyjímkou jsou audio výzbroje automobilů Volkswagen, které ovšem nejsou v této kategorii produktů a vyrábí se na automatizované lince.

   Zcela nová řada Contour postavila laťku ve firmě velmi vysoko a pokud zvažujete třeba nákup Confidence, což je vyšší modelový produkt, tak srovnání Confidence 1 s Contour 20 Vás může velmi zaskočit ve prospěch levnějších Contour. V našem studiu postupně poslechneme celou řadu Contour. Jelikož poptávka je vyšší než nabídka tak zatím máme k poslechu pouze Contour 20 a těšíme se na Contour 30, které jsme poslouchali v rámci listopadové výstavy v Bratislavě a velmi příjemně nás překvapily. Zkoušíme samozřejmě různé zesilovače a i tady platí, že na zesilovači záleží.

  Nová řada Contour tedy sestává s jednoho regálového dvoupásmového modelu 20, 2,5-pásmového sloupu 30 a 3-pásmového sloupu 60. Celou řadu také doplňuje 2,5-pásmový centrální reproduktor 25C. Výrobce nabízí šest povrchových variant barev a dřeva. Dýha bílý dub nebo dýha ořech. Za příplatek povrchové úpravy černý klavírní lak nebo bílý klavírní lak a provedení dýha šedý dub s vysokým leskem nebo dýha pallisandr s vysokým leskem.


contour2016B

* šest variant povrchů u Contour 20, které se budou nabízet u celé čtyřčlenné řady


   V PPHIFI studiu budeme zkoušet celou řadu Dynaudio Contour v konfiguraci se zesilovači: McIntosh, ArcamNAD, Viola, Luxman, Creek, Burmester, Cambridge, Dan D´Agostino a Esoteric. Naše poznatky vám zprostředkujeme na našich stránkách v obsáhlejším článku Konfigurace s Contour, který připravujeme.


IMG 3755

* Contour 20 jako první z nové řady testujeme v našem studiulinkeshop

could interested

caCiphone7 mainIMG 0851
ca slevy text iphone7 text stolky text