Project "2-Xperience SB S-shape" a "The Classic" - gramofony rakouského výrobce ve studiu

    Dlouho očekávané gramofony ProJect, které rakouský výrobce představil na letošní výstavě v Mnichově se pomalu začínají dostávat i do nabídek českých prodejců. Dva z vystavovaných gramofonů, které nás nejvíce zaujaly jsme v našem studiu podrobili malému srovnávacímu testu. Jedná se o gramofon v limitované edici 2-Xperience SB S-shape a gramofon The Classic.

projectC

    Designová odlišnost samozřejmě není jediným rozdílem mezi těmito gramofony a kdyby byl jenom vzhled bez ohledu na cenu rozhodujícím faktorem k nákupu, potom bychom se jen nesnadno rozhodovali. Oba gramofony jsou velmi dobře technicky vybaveny ale kvalitativní a zvukový rozdíl je zřejmý už při prvních minutách poslechu. Cenový rozdíl je samozřejmě slyšet.


projectblackprojectrose


2-Xperience SB S-shape + Ortofon 2M Bronze

    Limitovaná edice u tohoto gramofonu nabízí určitou exkluzivitu kdy podobných strojů nebude vyrobeno nepřeberné množství, jako je tomu u The Classic. Nákupem tedy získáte určitou sběratelskou raritu a jedinečnost. Jedná se o velmi kvalitně vyrobený gramofon s mnoha přidanými hodnotami, například Integrovaný speed box pro pohodlné přepínání rychlostí a kontrolu otáček. Samotné 9" rameno S-shape s SME uchytem vložky je mimořádně zdařilým produktem. Výměnná hlavička umožňuje v řádu několika málo minut prohození za jinou přenosku, pokud máte nachystanou na dalším Head Sheelu. Celý systém je uložen na šasi s MDF který je opatřen více vrstvým černým klavírním lakem. Samotné šasi je potom vybaveno tlumenými (sorbotanovými), výškově nastavitelnými podstavami, které efektivně redukují vibrace z okolí.


"Výměnná hlavička umožňuje v řádu několika málo minut prohození za jinou přenosku"


    Otřesům odolný je i precizně vyvážený těžký (2 kg) MDF talíř "sandwich" konstrukce, který má osku z chromované nerezové oceli. Talíř je otáčen přes velmi kvalitní hlavní ložisko s teflonovým povrchem v bronzovém pouzdře. Další předností je oddělení tichého nového hnacího motoru od zbytku přístroje, což opět ve výsledku vede k zamezení přenosu vibrací. Design s charakteristickými rysy gramofonů ProJect je umocněn špičkovým ramenem, které svým stříbrným povrchovým provedením kontrastuje s černým klavírním lakem šasi.

The Classic + Ortofon 2M Silver

    Tento gramofon se navrací ke vzhledu i konstrukci rámu slavných výrobců z 50. a 60. tých let. Do vínku ale dostává nejnovější technologe a materiály, které před 50.lety byly nemožné a nedostupné. Je použito špičkové 9"rameno z uhlíkových vláken, které je velmi tuhé, ale zároveň velmi lehké. Přenoska lze vyměnit pouze šrouby a odpojením čtyř velmi jemných drátků a opětovného připojení jiné přenosky stejným postupem. Časová náročnost a požadavky na šikovnost jsou zde 10x vyšší, než v případě Headsheel ramene S-shape. Spíše je zde tedy předpoklad měnit přenosku až na konci její životnosti, než pro srovnávání různých typů. Šasi gramofonu je kombinace dýhované MDF a hliníku. Vibrace z okolí jsou tlumeny čtyřmi na pružinách uloženými podstavami. Talíř je v tomto případě vyroben z hliníku a uložen na ložisku s nerezové oceli japonského producenta.

Zvukové charakteristiky

    Dalo by se říci, že zvuk u gramofonu je především záležitostí přenosky. To je jen částečná pravda, na výsledném zvuku se samozřejmě podílí celý gramofon a následně celý systém analogového řetězce. V našem případě nám zvukový výsledek sdělovaly reprosoustavy KEF Reference 5 v tandemu s koncovým zesilovačem Burmester 039 a předzesilovačem McIntosh MX122.


projectblack2projectblack3projectblack4projectblack5


    LP Friedemann Saitensprung je dlouhodobě referenčním zvukovým nosičem v našem studiu a poslouchali jsme na něm již hodně gramofonů. V případě gramofonu The Classic nás zvuk prvních akordů akustické kytary příliž nenadchl ale s přihlédnutím k ceně přenosky 2M Silver ani nezklamal. Jemné zrno na okrajích frekvenčního spektra je dáno spíše nerozehraností a samotný hrot potřebuje nějaký čas na 100% funkčnost snímání drážek desky. Zvukový charakter a celková koncepce přenosky je spíše určen komerčnějším hudebním žánrům – audiofil pravděpodobně zvolí přenosku kvalitnější. Obchodním záměrem Pro Ject je v případě The Classic nabídnout kvalitní a přitom ještě zaplatitelný a plně vybavený gramofon, jehož cenu by kvalitnější přenosky výrazně ovlivnily a tak omezily jeho prodej.

Přenoska je základ gramofonu

    Přenoska 2M Bronze je určitě skvělou volbou i pro majitele gramofonů The Classic. V kombinaci 2-Xperience SB S-shape je to ale výjimečná záležitost. LP Friedemann Saitensprung se zvukově otevřelo, přineslo spoustu detailů a čistý okraj spektra. Kytara v rukou německého Fridemanna Vitecky ožila a poslech byl najednou realistický s pocitem přítomnosti umělce. Samozřejmě nemůžeme od MM přenosky Ortofon za 9 000Kč čekat zázraky ale skvělý poměr cena/výkon je mimořádný.
Udělat tečku za tímto článkem nebylo pro mě tak jednoduché. Abychom odpověděli na otázku zda je výsledný zvuk záležitostí jenom přenosky, bylo nutné Ortofon 2M Bronze nainstalovat na gramofon The Classic. Zhruba po hodině práce a nastavování jsem byl s výměnou hotov.


"Zvuk u gramofonu je především záležitostí přenosky"


    Zvukový výsledek nebyl až tak velkým překvapením. Charakteristické vlastnosti přenosky byly zachovány ale proti vyššímu modelu 2-Xperience SB S-shape bylo cítit určité napětí a neklid. Jako bychom se o výsledný zážitek z poslechu obávali. Přenoska zkrátka neměla pro svou práci takový klid a stabilitu.

    V popisu jednotlivých gramofonů, který uvádím výše se vlastnosti jednotlivých strojů omezují na klíčové slovní spojení:

  • tlumení vibrací,
  • odolnost vůči otřesům,
  • kvalitní ložisko talíře,
  • tichý motor oddělený od šasi,
  • kontrola a řízení otáček.

    Všechny tyto vlastnosti nejsou samozřejmé a jejich kvalitativní nárust vede i k nárustu ceny gramofonů. Pokud tedy použijeme přenosku vyšší třídy na gramofon, který nemá všechny tyto vlastnosti adekvátní její kvalitě, snímáme potom kromě samotné hudby zaznamenané v drážce vinylu i hluk samotného přístroje a jeho okolí. To vše pocitově vnímáme jako zvuk zkreslený a nepříjemný.

    V případě The Classic s Ortofon 2M Bronze (doporučuji) se samozřejmě nejednalo o extrém, který popisuji, ale při srovnání výsledku jedné přenosky na dvou různých gramofonech si tyto změny uvědomíte. Když jsem opět přenosku nainstaloval na vyšší model gramofonu tak se ujištění se dostavilo. Ano, na přenosce záleží, ale je to jenom jeden článek celého analogového řetězce který vede k výslednému vytouženému zvuku. Důležitým soukolím tohoto řetězce je i samotný gramofon s jehož kvalitou roste i hudební zážitek a chuť poslouchat.


Jako vždy, jste zváni k poslechu! Vaše pphifi studio.


Galerie

could interested

atmos4KmainBsestavyaqwild1 upgrade xw sestavyBaq text