KEF Reference 5 ve studiu!

     Když byly poprvé nové KEF Reference představeny na Mnichovském veletrhu High End 2014, byla to velká událost nejen pro vystavovatele, ale také pro návštěvníky a příznivce této britské značky. Očekávání bylo veliké, stejně jako požadavky výrobce na kvalitu těchto reprosoustav, jejichž konstrukce vypadá na první pohled jednoduše, ale kabinet skříní je technicky velmi náročné vyrobit a zkompletovat. Vše podstatné je uvnitř kabinetů, které by běžný truhlář nebyl schopen vyrobit a už vůbec ne v takové precizní kvalitě. Svým designem si KEF Reference na nic nehrají, je zde upřednostněn čistý design v měřítku vysoké hodnoty zpracování do nejmenšího detailu. 

kef refB

     Dalo by se říci, že reproduktor v této podobě u jiné značky nenajdeme. Jednoduchost designu je zde skloubena s technickou dokonalostí a náročností. I z toho důvodu jsme si po Mnichovské výstavě 2014 nemohli žádný produkt řady Reference koupit. V roce 2015, kdy byly reprosoustavy stále nedostupné, jsme se dozvěděli, že nároky KEF na kvalitu těchto skříní byly tak vysoké, že dlouho nemohli v Anglii najít firmu, která by tyto kvalitativní požadavky splnila. Čína tuto kategorii produktů nevyrábí a KEF tyto nejvyšší řady řeší zásadně v Británii. I někteří z našich zákazníků čekání vzdali a volili reproduktor jiné značky.

    Je rok 2016, dva roky po prvním vystavení a prezentaci KEF Reference v Mnichově a můžeme si plnit sny. V našem studiu jsme se také dočkali a prezentujeme zde nejvyšší z řady, KEF Reference 5 v limitovaném provedení jak můžete vidět na obrázku. Až detailní pohled na tyto solitéry ukazuje mimořádnost a luxus provedení do nejmenšího detailu. Po vybalení a zapojení jsme hned poslouchali a i když nutnost rozehrání je vždy nezbytným prvkem, zvukově hned ukázaly, do jaké kategorie patří. Po nějaké době budeme chtít srovnat s 2x dražším KEF Blade, který je u nás již rozehrán. I když víme, že Blade je těžko překonatelná, geny této nejlepší reprosoustavy, kterou jsme kdy ve studiu poslouchali, se nezapřou ani u KEF Reference 5.

K čemu připojit KEF Reference 5?

     Existuje poměrně široká škála koncových zesilovačů. Dobrý integrovaný zesilovač by samozřejmě také odvedl uspokojivě svoji práci, ale v tomto případě hledáme excelentního partnera - tedy dělený zesilovač. Teoreticky už máme zmapováno několik variant a prakticky jsme zatím vyzkoušeli jen jednu. 37 kg vážící Burmester POWER AMP 039. Obrovský dynamický zisk tohoto 6. kanálového koncového stupně lze ještě zdvojnásobit v režimu BI-AMP, nebo 3-CHANNEL MONO. Pomocí speciálních stříbrných XLR kabelů Burmester jsme v režimu 3-CHANNEL MONO disponovali výstupním výkonem při 4Ω 400W na kanál. Gain v tomto zapojení dosahuje 31dB. Kombinovat tento koncový stupeň s jinými zesilovači pro více-kanálové domácí kino je v tomto zapojení nereálné, protože dynamika předních reproduktorů absolutně převálcuje dynamiku ostatních reproduktorů připojených na jiný koncový stupeň, než Burmester.

     Procesor McIntosh MX-122, který byl pro řízení více-kanálů použit, jsme na výstupu Front nastavili na hodnotu -12dB a ostatní výstupy, které řešil 8. kanálový koncový stupeň Marantz MM-8003 jsme zesílili na +12dB. Přesto rozdíl 24dB nestačil na vyvážení hlasitosti a dynamiky celého systému, kde dominoval pouze Burmester. Je to zásadní informace pro budování domácího kina s Burmesterem, kdy je vhodné použít jenom jeho koncové zesilovače – kombinaci s jinou značkou zesilovačů doporučujeme nejdříve vyzkoušet. V případě stereo sestav je jedinečný a nezaměnitelný. Zvukový charakter Burmester ale nemusí oslovit každého. Například srovnání s McIntosh by rozdělilo posluchače na dvě skupiny, když by nedošlo ke shodě názorů na zvuk. Proto výběr takového zařízení vždy svěřte odbornému prodejci, který Vám umožní srovnání. Reproduktorové klenoty KEF Reference Vám totiž budou hrát jenom tak dobře, jak jim zesilovač dovolí. To ale platí i všeobecně.

kef komponent

     CHANNEL MONO. Pomocí speciálních stříbrných XLR kabelů Burmester jsme v režimu CHANNEL MONO disponovali výstupním výkonem při 4Ω 400W na kanál. Tato možnost je v tomto případě i pro centrální reproduktor, což jsme nevyužili. I z obrázku je zřejmé, že se jeden výstup z předzesilovače posílá na dva zesilovače, kde dochází k součtu výkonu a dynamiky.

kef komponent2small

     Burmester POWER AMP 039. Obrovský dynamický zisk tohoto 6. kanálového koncového stupně lze v případě stereo konfigurace reproduktorů KEF Reference 5 využít v plné síle. Burmester je v nabídce pphifi nováčkem. Nabídku připravujeme.

bud 2

     Reproduktorový kabel jsme použili MIT SL- Matrix 39S. Na tomto kabelu je zajímavým faktem jeho nezaměnitelný zvukový projev, kdy jeho odpojením a připojením jiného kabelu nejste potom schopni poslouchat. My o takových produktech říkáme, že jsou pro nás tak jedinečné, že jsme na nich závislí. Tuto závislost máme již potvrzenu i od jiných uživatelů, kteří je měli možnost vyzkoušet.

     Reproduktory mají aktuálně hlavní využití pro poslech sterea ( z přehrávače Lumin A1 či BlueSound). Koncem měsíce (červenec 2016) je máme v plánu zapojit do 7.4.2 sestavy reproduktorů v domácím kině s prostorovým Dolby Atmos zvukem. Jako vždy, v případě zájmu si můžete tuto sestavu přijít poslechnout (nejlépe po domluvě).