[8] Hudební titul měsíce - červen 2015

Koupili jste si disk nebo jiný nosič s hudbou, filmem, nebo koncertem a se zvukovým výsledkem nejste spokojeni? Pomůžeme Vám s výběrem toho, co nás nezklamalo a ulehčíme Vám tak s obavami při nákupu. V této aktualitě neposuzujeme hudební a filmové žánry, zaměřujeme se pouze na zvukové a obrazové kvality.

 

tit main june 15

Tip na zajímavý hudební nosič CD je v odkazu ještě doplněn o hodnocení masteringu s uvedením dynamických hodnot dBFS jednotlivých skladeb. Právě mastering a následné remastery se zásadním způsobem podepisují na nedostatečném dynamickém rozsahu.


Genesis Revisited je studiové album kde Steve Hackett nejen vzdává hold své bývalé kapele Genesis, ale připomíná nám také, že hudba Genesis je nadčasovou a jedinečnou záležitostí která se neopakuje. Obsahuje skladby z let 1971 – 1977, také nedokončenou (Waiting Room Only – Selling England), nebo úplně nový track Steva Hacketta (Valley Of The Kings). CD obsahuje celkem 11 skladeb a přináší pouze skromný výběr toho, co Genesis za Gabrielovy éry vydali. V hudbě samotné ale na tomto titulu Genesis nehledejte, protože jedinečnost a nenapodobitelnost raných Genesis nedokáže nahradit ani hvězdné obsazení současných Hackettových spoluhráčů. Není to totiž jen o profesionalitě ale i o emocích a skutečném prožitku, je to o nasátí atmosféry sedmdesátých let minulého století. Přesto by ale v roce 2013 vydané Revisited (vydavatel Insideout) rozhodně nemělo chybět ve sbírkách fanoušků této kapely. Nabízí odlišný pohled na čtyřicet let starou hudební historii, na níž se kytarista podílel a vytvářel ji. Zvukový inženýři Roger King a Ben Fenner s masteringem v průměru 12 dBFS řadí tento zvukový materiál mezi audiofilské nahrávky. Titul, který jsme pro poslech na CD zakoupili, disponuje úžasnými, pro tento žánr neslýchanými hodnotami dynamického rozsahu. Připomenul bych jen, že v tomto doporučení hodnotíme pouze kvalitu zvuku.

Naměřené hodnoty dBFS (mastering)

4 – 7 nevyhovující – poškozená nahrávka
8 – 11 vyhovuje pro rockovou a populární hudbu
12 – 17 excelentní dynamika
Steve Hackett Genesis Revisited: 12,12,12,12,13,11,12,14,12,13,12
Hodnocení CD: 100%

3.jpg 


 Frank Zappa je velmi osobitý americký rockový kytarista a producent, jehož progresivní hudba předběhla dobu o několik desetiletí a proto je možné i dnes ji objevovat. Poslouchat a poznávat tohoto již nežijícího skladatele a interpreta je určitě běh na velmi dlouhou trať. Není to ale jenom o velkém množství hudebního materiálu z jeho produkce, ale také o exhibici, rebelství, věčné nespokojenosti, složitosti a rozmanitosti díla, které dodnes ovlivňuje mnohé muzikanty, zpěváky a producenty po celém světě. Zappovo dílo provokuje, překvapuje a baví. Over-Nite Sensation je studiové album Franka Zappy, vydané v září roku 1973 u DiscReet Records. Album nahrávala jedenáctičlenná skupina v čele se Zappou od 19. března do 1. června roku 1973 ve třech městech: Inglewood, Glendale a Los Angeles, všechny tři města jsou v Kalifornii. Stalo se jeho druhým zlatým albem a zásadním hudebním materiálem pro další léta jeho koncertní činnosti. Analogový materiál s masterem Chris Belmana se prostřednictvím Universal Music přesně po 40.letech (2013) opět dostává na gramofonové desky.

Hodnocení LP: 100%.

 2.jpg


Holandský symfonický metal v podobě Within Temptation se na blu-ray discích neobjevuje poprvé a vždy je to zábava nejvyššího kalibru. Dva koncerty v rámci turné k 15. výročí vzniku kapely jsou gigantickou scénou, kterou si od listopadu 2014, kdy se začalo s distribucí hudebních nosičů v Evropě,(WT Recordings /BMG), můžeme zprostředkovaně prožít i ve svých domácích kinech. Omezit poslech tohoto metalového uskupení pouze na audio složku je jako v divadle zavřít oči. Zážitek je jenom poloviční. Blu-ray disk nás přivádí na dva koncerty Sportpaleis v Antverpách a druhý v Heineken Music Hall v Amsterdamu. Obě mega akce proběhli v rámci celosvětového turné „Hydra“ kdy do konce roku 2014 navštívilo tuto show půl milionu lidí. Velmi kvalitním audiovizuálním záznamem se k nim můžeme připojit i my. 170 minut si můžeme na dvou koncertech vychutnat ve zvukovém formátu Dolby Digital 5.1, nebo 2.0 stereo na video formátu 16:9 HD 1080i. Zvuk je vzhledem k obrovské scéně udělán autenticky a hledat audiofilské nuance studiových nahrávek tady ani není možné. Přivézt si ale domů tuto kapelu se symfonickým tělesem a s 15 000 návštěvníky každého z koncertů, vyžaduje i kvalitní domácí aparaturu a TV. V tomto případě ale asi osobní návštěvu zřejmě nejlépe udělaného koncertu v historii symfonického metalu reprodukcí doma nenahradíme. Snad se nám návštěva naživo někdy podaří. My jsme poslouchali a sledovali na referenční sestavě pphifi Onkyo, Marantz, Audiolab, Cabasse, REL a SIM2. Opravdový a nevšední zážitek s vynikající zvukovou i obrazovou stopou.
Hodnocení Blu-ray: 100%

1.jpg