[7] Hudební titul měsíce - květen 2015

Koupili jste si disk nebo jiný nosič s hudbou, filmem, nebo koncertem a se zvukovým výsledkem nejste spokojeni? Pomůžeme Vám s výběrem toho, co nás nezklamalo a ulehčíme Vám tak s obavami při nákupu. V této aktualitě neposuzujeme hudební a filmové žánry, zaměřujeme se pouze na zvukové a obrazové kvality.

cdmesiceSUB.jpg
Tip na zajímavý hudební nosič CD je v odkazu ještě doplněn o hodnocení masteringu s uvedením dynamických hodnot dBFS jednotlivých skladeb. Právě mastering a následné remastery se zásadním způsobem podepisují na nedostatečném dynamickém rozsahu.

Novinka z března 2015 Wolflight (Universal) je po čtyřech letech dalším studiovým albem britského kytaristy a skladatele Steve Hacketta. Sedm let působení v Genesis (1970 – 1977) určitě zanechalo stopy i na této desce, která v rukopisu akustické i elektrické kytary zachovává Hackettovu ochrannou známku. Deset skladeb se dvěma bonusy v celkovém čase 63 minut je možné zakoupit také na LP a Blu-ray Audio disku. V tomto případě jsou naměřené hodnoty dBFS vždy minimálně 10. V případě CD jsou tam 4x devítky. Přesto jsou to hodnoty pro tento hudební žánr velmi dobré. Špičkový tým muzikantů, které si Hackett pozval do studia, jsou jeho dlouholetí spolupracovníci, ale na seznamu se objevují i jména nečekaná, jako třeba basista Chris Squire (YES).

Naměřené hodnoty dBFS (mastering)
4 – 7 nevyhovující – poškozená nahrávka
8 – 11 vyhovuje pro rockovou a populární hudbu
12 – 17 excelentní dynamika

Steve Hackett Wolflight : 10,10,9,10,10,12,10,9,11,9,10,9
Hodnocení CD: 90%. (Blu-ray Audio 100%)

cd52015.jpg Steve Hackett - Wolflight


Benefit je třetí album britské skupiny Jethro Tull. Bylo vydáno v dubnu 1970 a bylo prvním, na kterém se objevil klávesista John Evan. Tímto projektem Jethro Tull definitivně opustili blues a jejich zvuk vykrystalizoval v originální směs folku a rocku. Základní melodii nese povětšinou Andersonova akustická kytara v kombinaci dominantních riffů elektrické kytary Martina Barreho, která písním dodává rockovější nádech. Dosti překvapivě je zde oproti jiným deskám trochu upozaděna flétna, která v některých písních vůbec nezazní. Skupina tak místy budí dojem, jakoby přecházela k čistě kytarovému projevu. To je však jen zdání a Anderson, jak víme z dalších projektů se i nadále drží svého obvyklého nástroje. Jako nový element v hudbě Jethro Tull se na této desce objevuje klavír, za nímž seděl John Evans, tehdy ještě ne plnoprávný člen skupiny. Klavírní rytmy ozvláštnily a svým způsobem zjemnily rockové ladění celého alba, které v některých pasážích svým zvukem předznamenává projev skupiny na nejslavnějších deskách Aqualung a zejména Thick as a Brick. Původní produkci pod křídly Chrisalis v roce 2013 nově mixoval Stewen Wilson s následným masteringem v londýnském Morgan studiu na který dohlížel Robin Black. 180 gram vinyl Benefit určitě patří mezi zásadní projekty Jethro Tull a neměl by chybět v žádné sbírce příznivců této jedinečné kapely.

Hodnocení LP: 100%

lp52015.jpg Jethro Tull - Benefit


Peter Gabriel je jeden z nejproduktivnějších hudebníků a zpěváků a jeho tvorba tak v některých případech oslovuje a v jiných ne tak docela. Mimořádná live show s italské Modeny z roku 1993 ale určitě patří mezi hudební klenoty tohoto britského skladatele, zpěváka a hudebníka. Filmový záznam z roku 1994 byl v roce 2003 přepsán do formátu DVD, kde zvukové složky stereo doplnil i standardní Dolby Digital 5.1 a také v té době nový zvukový formát DTS. Skvěle udělaný mastering (Tony Cousins) přispěl k tomu, že toto DVD nebylo zvukově dlouho překonané a v našem studiu je stálou referencí. A tak je určitě dobré, že se k němu vrací Eagle Vision v rekonstruovaném Blu-ray. To vychází rovněž z 16mm filmového záznamu, jehož obrazová složka ale byla digitálně restaurována (1080i HD Widescreen 16:9) a dotvořena novým remixem a remasterem audio složek (DTS HD Master Audio, LPCM stereo). Po dlouhé době tak můžeme opět prožít nezapomenutelnou atmosféru koncertu ve špičkové kvalitě nejen zvukové, ale i obrazové. Současné koncerty Petera Gabriela jsou technicky dokonalé, ale někdy až příliš profesionální a udělat si srovnání s odstupem dvaceti let neznamená v tomto případě cestu do pravěku ale navíc přidat silný emoční zážitek.

Hodnocení Blu-ray: 100%

br52015.jpg Peter Gabriel - Secret World