IsoTek EVO3 Sigmas je referenční síťový fitr s jedinečnou konstrukcí a vysokou účinností. Jeho podobnost s filtrem Aquarius od stejné značky pouze doplněná displayem se samozřejmě nabízí ale dvojnásobná cena Sigmase signalizuje i něco navíc. A o tom jsme se chtěli sami přesvědčit. Aquarius úspěšně realizujeme pro ochranu a filtraci systémů do 150 000 Kč, kde si dokáže poradit z velmi znečištěnou sítí a zvládá výkonově i integrované zesilovače s výkony do 100W na kanál.

 

snapC.jpg

Od Sigmas jsme samozřejmě očekávali více a podrobili jsme ho testu v sestavě McIntosh, kde nás nejvíce zajímala limitace projevující se na nízkých frekvencích. Sigmas bezchybně vyčistí rušivou složku sítě do stavu rušení 0. To ale samozřejmě dokážou i mnohem levnější filtry. Jedinou spolehlivou výslednicí je ale zvuk. I když Aquarius dokáže také maximální rušení dostat do hodnoty 0, zvukově je mnohem zajímavější Sigmas, který posouvá technologii odstranění rušení k dokonalosti tím, že výsledný zvuk má přidanou hodnotu v transparentnosti, čistotě a prostoru hudební nahrávky která je okamžitě slyšet. Jako by nešlo jen o čistou elektrickou energii ale o další atributy které do výsledného zvuku přináší pohodu a relax. Pokud budete půl hodiny poslouchat se Sigmasem a potom jej z řetězce odstraníte, zvuk se Vám už nebude chtít poslouchat. EVO3 Sigmas je tedy excelentní v oblasti odstranění rušení sítě a navíc přináší markantní zlepšení zvukového obrazu audio systému. A jak je to z jeho výkonem, jak si poradí s dynamickými špičkami a basovou frekvencí? Pokud nepoužíváme žádný filtr a naše audio máme přímo v zásuvkovém obvodě 16A, limituje hodnoty výkonu a dynamiky pouze předřazený jistič, nebo pojistka. V případě filtru předřazujeme do cesty další elektroniku, která může hodnoty výkonu a dynamiky potlačovat a limitovat. Dynamická špička, která v hudebním díle zazní může být mnohonásobně vyšší, než je nominální zátěž a odehrává se ve velmi krátkých časových intervalech. Jistič se správnou charakteristikou určující čas vypnutí takovou špičku ignoruje a dovolí ji zaznít. (charakteristika D). Jistič s harakteristikou B nebo C si ji může všimnout, vyhodnotit jako přetížení a vypnout.

 

V případě síťových filtrů je tedy nejdůležitější vlastností proudová propustnost, která dynamickou špičku a basovou zátěž dokáže bez limitace přenést a navíc vyčistit elektrický smog. Takový filtr je to, co potřebujeme. Pokud si někdo stěžuje na zhoršený zvuk přidáním filtru, z určitostí použil filtr, který není adekvátní výkonové složce, která je k němu připojena. Limitace filtru je stejně nepříjemným zvukovým zážitkem jako limitace zesilovače, ke kterému jsme připojili reproduktory se zátěží, kterou nezvládá.
Jak si tedy v této oblasti stojí EVO3 Sigmas ?
Z dalšího obrázku je patrné do jaké konfigurace jsme jej připojili.

Poslouchali jsme tři varianty jeho zapojení.
1. Kompletní systém v zapojení přes Sigmas.
2. Monobloky zapojeny přímo do sítě. Ostatní komponenty Sigmas.
3. Vše zapojeno do Sigmas kromě jednoho monobloku přímo do sítě.

snapvvc.jpg


První způsob zapojení přinesl špičkový poslech mikro dynamiky a nádherně prokreslené tiché pasáže při celkově nízké hladině hlasitosti. Poslech ve večerních hodinách při nízké hladině okolního hluku kdy stačí volume otočit jen nepatrně a mít plný užitek z výsledného poslechu. Hlasitější poslech už ale naznačoval limitace, které se projevovaly ztrátou čitelnosti a rychlosti basové linky.

To, co bylo dominantním atributem prvního připojení se u druhého projevilo jako mínus a tiché pasáže už zdaleka nebyly v takové pohodě. Naopak hlasitá produkce byla excelentní a rocková hudba v plné síle jak to má u tohoto žánru být. Žádný náznak limitace, rychlé a přesné basy.
Třetí připojení se ukázalo být dobrým kompromisem, kdy se výhody prvního a druhého zapojení sečetli a trochu eliminovaly nedostatky. I středně vysoká hlasitost byla reprodukována bez limitace a tichý poslech se podobal situaci prvního zapojení. Vysoká hlasitost už tak excelentní nebyla.

Pro nás tato dvoudenní zkouška ukázala na velké přednosti filtru EVO 3 Sigmas a jeho možné využití i pro sestavy s integrovaným zesilovačem 2 x 200W při střední zátěži bez limitací. Monoblok s 600W výkonu pro něj nebyl až tak velikou překážkou ale na dva monobloky už nestačil. Pro takové proudové zatížení nabízí IsoTek filtr Super Titan, který pro tuto konfiguraci máme ve studiu stabilně k dispozici. Poslech SuperTitanu je ale trochu jiná kategorie nejen cenová. O tomto konečném řešení až někdy příště.