[5] Hudební titul měsíce - březen 2015

Koupili jste si disk nebo jiný nosič s hudbou, filmem, nebo koncertem a se zvukovým výsledkem nejste spokojeni? Pomůžeme Vám s výběrem toho, co nás nezklamalo a ulehčíme Vám tak s obavami při nákupu. V této aktualitě neposuzujeme hudební a filmové žánry, zaměřujeme se pouze na zvukové a obrazové kvality.

Tip na zajímavý hudební nosič CD je v odkazu ještě doplněn o hodnocení masteringu s uvedením dynamických hodnot dBFS jednotlivých skladeb. Právě mastering a následné remastery se zásadním způsobem podepisují na nedostatečném dynamickém rozsahu.


Druhé samostatné album britského bubeníka a perkusionisty Gavina Harrisona & 05RI CIRCLES bylo vydáno v roce 2009. Jeden z nejvýznamnějších světových hráčů je znám především jako bubeník Porcupine Tree který se ale nebrání hostování v rozmanitých projektech progresivní scény. Například souhra tří bubeníků v rámci King Crimson, nebo firemní hraní po celém světě k propagaci značky Sonor. Obrovská energie vyzařující z jeho projevu je samozřejmě umocněna dynamickým rozsahem jeho hraní, který by špatný mastering dokázal zničit. Naštěstí se tomu tak u této desky nestalo a Jon Astley, který dělal například mastering vrcholové nahrávky Yes:  Close To The Edge dokázal dynamickou hru podržet na skvělé úrovni ve špičkovém rozsahu. Circles je další lekcí Gavina Harrisona pro bubeníky, kteří se chtějí posunout dále.

Naměřené hodnoty dBFS (mastering)

11,11,13,10,11,11,10,11,10,11

Hodnocení CD: 100%.

cd_march15.jpg


Čtvrté studiové album Britsko-americké rockové kapely FOREIGNER  je jedno z nejúspěšnějších a nejhranějších.  Po svém uvedení v roce 1981 se jich jen v USA prodalo více než 7 miliónů. V roce 2013 se pro opětovné vydání rozhodl Warner Music a do distribuce ji převzal také Music On Vinyl na 180 gramovém nosiči. Všechny skladby jsou skladatelskými výtvory Micka Jonese a Lou Gramma. O dynamický rozsah jednotlivých skladeb (mastering) se ve studiu Sterling Sound N.Y.C. postaral George Marino. I jeho práce se podepsala na skvělém výsledku, který i po tolika letech přináší hudební pohodu do našich domácností v podobě známých a přitom neobehraných skladeb. Poslech na gramofonu Avid Acutus s přenoskou Keitsu Black Goldline otevírá tento staro-nový příběh v plné kráse.

Hodnocení LP: 100%

LP_march15.jpg


Koncertní záznam obsahuje 20 původních skladeb z dílny zpěváka, kytaristy a producenta Randy Bachmana, a zpěváka a baskytaristy Freda Turnera. Jedná se o první živý koncert této rockové legendy na nosiči blu-ray (DVD). Koncert se uskutečnil v listopadu 2010 v Roseland Ballroom, NYC. Na vydání tohoto záznamu jsme si ale museli počkat do května 2012, kdy vyšel pod značkou Eagle Rock Entertainment. Ta jej vybavila zvukovým formátem PCM 2.0, Dolby Digital 5.1 a obrazový formátem Widescreen16:9, 1080i HD. Disk nabízí jedinečnou možnost vidět tyto starší pány v akci a vzhledem k výbornému zvuku s vyrovnaným dynamickým rozsahem přináší jeho poslech opravdovou radost. Ve studiu jsme přehrávali na OPPO103D kde dále v řetězci prostorového zvuku exceloval A/V procesor Onkyo PR-SC5530 přes koncové stupně Marantz do koaxiálních reproduktorů Cabasse. My jsme poslouchali skvěle namíchaný Dolby Digital 5.1 a o skvělý obraz se postaral projektor SIM2 Crystal Cube.

Hodnocení Blu-ray: 100%

br_march15.jpg