Představení značky TRANSROTOR

Špičkové highendové gramofony mají v rodném listě zapsaný německý Bergisch Gladbach v Severním Porýní-Vestfálsku. Tady v roce 1971 založil vysokoškolsky graduovaný inženýr-strojař Jochen Räke firmu Transrotor, která se specializuje na gramofony. Do povědomí audiofilů pronikla v roce 1976 svou premiérovou konstrukcí.

TRmain


TRzet1Materiál základny i talíře vůbec poprvé tvořilo akrylátové sklo a gramofon AC (šlo o akronym ze slova acrylglas) byl nejen designový, ale eliminoval také rezonance, jež jinak reprodukci z vinylů negativně ovlivňují. Akrylátové sklo začaly používat další známé firmy, ale šéfkonstruktér Jochen Räke neustrnul a začal používat ještě odlévaný hliník, který s akrylátem často kombinuje, nebo polokrystalický polymer POM s ojedinělou pevností a tvarovou stálostí. Technologická vytříbenost a jemná mechanika u gramofonů Transrotor Transrotor zapadají do harmonie obsahu a formy.
Kolísání otáček je neznámým úkazem, hmotnosti masivních talířů neklesají pod deset kilogramů, nemluvě o jejich dokonalém vycentrování a uložení. Převažují otevřené konstrukce, které by při maximalistickém provedení odhalily jakýkoli kompromis. Unikátních fines objevíte bezpočet. Protože zvuk určují z velké části přenosky, používá Transrotor vlastní modifikace špičkových typů britské značky Goldring. Podíl ruční práce je vysoký a zahrnuje i pečlivé finální leštění, které promění hlíníkové plochy v zrcadla. Gramofony připomínají artefakty z oblasti kinetického umění, vše podléhá synergii sluchového a vizuálního zážitku. Gramofon Transrotor Gravita byl svého času nejlepší i nejdražší na světě. Produkce značky však není zdaleka jen o zápisech do Guinessovy knihy rekordů a na řadu modelů audiofilové se zvýšenými nároky dosáhnou.
Především gramofony Dark StarZet 1 nebo nová verze Zet 3 na trhu víceméně postrádají konkurenty. Řadě ostatních výrobců totiž unikají kvalitou a v neposlední řadě zaplatitelnou cenou. Nepřetržitá evoluce, která započala před čtyřmi desítkami let, se v čase vinylové renesance dále úročí.

TRzet3TRdarkstar