[4] Hudební titul měsíce - únor 2015

Koupili jste si disk nebo jiný nosič s hudbou, filmem, nebo koncertem a se zvukovým výsledkem nejste spokojeni? Pomůžeme Vám s výběrem toho, co nás nezklamalo a ulehčíme Vám tak s obavami při nákupu. V této aktualitě neposuzujeme hudební a filmové žánry, zaměřujeme se pouze na zvukové a obrazové kvality.

Tip na zajímavý hudební nosič CD je v odkazu ještě doplněn o hodnocení masteringu s uvedením dynamických hodnot dBFS jednotlivých skladeb. Právě mastering a následné remastery se zásadním způsobem podepisují na nedostatečném dynamickém rozsahu.

 


 pinkFloydPink Floyd The Endless river  

Nové album The Endless River britské rockové legendy Pink Floyd bylo překvapivou událostí roku 2014. Oficiální prohlášení, v němž skupina informovala, že se na desce pracuje, bylo vydáno 7 července 2014. Postupně přicházely i informace o obsahu vycházejícího z materiálu, který vznikl při nahrávání předchozí desky The Division Bell (1994) ve studiích Astoria. Očekávání ze strany fanoušků kapely, která zásadně ovlivnila celý hudební svět bylo veliké a v listopadu 2014 jsme si konečně mohli desku vydanou jako pocta Ricku Wrightovi poslechnout. Reakce od posluchačů jsou velmi mnohostranné - někteří ji přijali s nadšením, jiní ji zavrhli. Nejsme kompetentní hodnotit hudební dílo jako takové ale to co nás především zajímá je zvuk. Ten je opravdu Pink Floyd a snad i díky tomu, že hudební základ pro toto album vznikl v minulém století, je dynamický rozsah jednotlivých skladeb výborný. Pokud CD vykazuje parametry dBFS jaké jsme naměřili, určitě doporučujeme nákup i 2LP záznamu na vinylu, protože je předpoklad vlastnit jedinečné a zřejmě poslední dílo Pink Floyd na médiu budoucnosti, což vinyl pro svou nenahraditelnost je. 18 skladeb rozdělených do čtyř stran LP jsou i na CD zmíněny.

Naměřené hodnoty dBFS (mastering)
Side 1: 9,12,12 Side 2: 12,12,11,11 Side 3: 11,13,11,11,9,11,11 Side 4: 12,10,13,11
Hodnocení: Až na dvě skladby s průměrnou hodnotou 9 je 100%.

 

 

LPbensonGeorge Benson Inspirace A Tribute To Nat King Cole

George Benson Inspirace: A Tribute To Nat King Cole je skutečnou inspirací Bensonova hudebního vzoru, s novými aranžmá společně se 42 spoluhráči Henry Mancini Institute Orchestra. Původní hudební materiál velkého Bensonova vzoru King Colema dostává ale na tomto albu úplně jiný rozměr. Jeden z nejlepších jazzových hudebníků obklopen dalšími jazzovými legendami v roce 2013 natočil opravdu uctihodné dílo. Tento Grammy oceněný kytarista a zpěvák dává své srdce do každého svého hudebního projektu a je to znát i na tomto jeho posledním albu. Album natočené ve Village Studios v Los Angeles vydalo Concord Records a Paul Blakemore z GCM Mastering se zasloužil o dynamický rozsah, který zaručuje, že poslech Vás bude bavit. Když budete chtít pohodu a určitou zvukovou referenci dejte tuto desku svému gramofonu k přehrání a určitě budete spokojeni (nehodnotíme hudební žánr ale pouze zvuk).
Hodnocení LP: 100%

BRcockerJoe CockerFIRE IT UP LIVE

O živé nahrávky Joe Cockera za posledních dvacet let nezavadíte a FIRE IT UP LIVE je po dlouhých letech první takový počin legendárního zpěváka. Studiové album LIVE IT UP bylo vydáno v roce 2013 a ve stejném roce SONY MUSIC nabízí i jeho live podobu s mnoha dalšími bonusy a osvědčenými hity, které zazněli v německé Lanxess aréně v Cologne v dubnu 2013. 121 minutový záznam na Blu-ray se zvukem Dolby TrueHD 5.0 a PCM 2.0 Dolby Digital a obrazovým formátem Widescreen16:9, 1080i je jedinečnou příležitostí vidět tohoto umělce, protože to už 20 let bylo možné pouze na jeho koncertech – třeba loni v Praze. Disk jsme poslouchali ve zvukovém režimu Dolby TrueHD a zvuk nás zajímal samozřejmě nejvíce. 5.0 záznam ukazuje, že na subwoofer nic nepůjde, ale v momentě kdy máte AV receiver nastavený na výstupech pro SMALL reproduktor, nebo dělící frekvenci nad 100Hz, přijímač by měl vyhodnotit stav a basový signál do subwooferu poslat. Nám jej poslal do obou subwooferů. Co říci o dynamickém rozsahu? O námi velmi sledovaný mastering, který se podepisuje na dynamice nahrávky a zásadním způsobem tak určuje, jestli Vás poslech bude bavit, se v tomto případě postaral osvědčený Ted Jensen ve studiu Sterling Sound a nás to skutečně bavilo. Přehrávali na OPPO103D kde dále v řetězci prostorového zvuku zásadně dominoval A/V procesor Onkyo PR-SC5530 který je novinkou a vlajkovou lodí této japonské značky pro řízení konfigurace až 11.2 Dolby Atmos. Ten vyhodnotil vstupní signál Dolby TrueHD 5.0 správně a následně jsme poslouchali 5.2 zvukový režim.
Hodnocení Blu-ray: 100%